DIYARBAKIR. Desiatkam kurdských separatistov, ktorí sa koncom minulého roku dobrovoľne vydali do rúk tureckej polície, hrozí v Turecku 15- až 20-ročné väzenie. Informovali o tom v utorok zdroje zo súdu vo východotureckom Diyarbakire, ktorý sa ich prípadmi zaoberá.
Ôsmim členom Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko aj veľká časť medzinárodného spoločenstva označuje za teroristickú organizáciu, hrozia 20-ročné tresty. Ďalším 22 kurdským aktivistom hrozia 15-ročné tresty za napomáhanie teroristom a šírenie ich propagandy.
Členovia a sympatizanti PKK, ktorí žili dovtedy v susednom v Iraku, sa v októbri rozhodli dobrovoľne prejsť cez hranice do Turecka, aby tak sami na sebe otestovali platnosť tvrdení súčasnej tureckej vlády, že rozširuje práva a slobody pre Kurdov. V skupine bolo celkovo 34 ľudí, z toho štyri deti, čiže ich sa súdny proces netýka. Ako tvrdili pre médiá, ich dobrovoľné vydanie sa do rúk tureckým úradom malo byť "gestom dobrej vôle".
Koncom minulého roka turecká vláda naozaj vykazovala určité znaky zmierňovania svojej protikurdskej politiky, odvtedy sa však situácia opäť zhoršila. V decembri Turecko zakázalo Stranu demokratickej spoločnosti, ktorá bola najväčším kurdským politickým subjektom v krajine, z kurdskej strany začalo opäť častejšie dochádzať k smrteľným útokom.
Od roku 1984, kedy sa PKK uchýlila k ozbrojenému boju, zahynulo pri boji kurdských povstalcov za samostatnosť viac ako 45 000 ľudí.