Na deficit chcú labouristi vyššie dane, konzervatívci nižšie výdavky.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME.
LONDÝN, BRATISLAVA. O deviatej ráno sa premiér Gordon Brown najskôr stretol so svojimi ministrami, po trištvrte hodine ho už vládna limuzína viezla do Buckinghamského paláca. Tam požiadal kráľovnú Alžbetu II. o povolenie rozpustiť Dolnú komoru parlamentu a uvoľniť tak cestu novým voľbám 6. mája. Dostal ho.
Oficiality spojené s vypísaním nových volieb boli pre Browna tou ľahšou úlohou. Ťažšie bude v nich zvíťaziť. Na presviedčanie nerozhodnutých majú jeho labouristi a opoziční konzervatívci mesiac. Kampaň sa začala.
Neistý víťaz
Až tá rozhodne, kto nakoniec vo voľbách zvíťazí. Doterajšie prieskumy dávajú šancu opozičným konzervatívcom a ich populárnemu šéfovi Davidovi Cameronovi. Náskok pravice pred ľavicou sa však dlhodobo zmenšuje. V jednom z posledných prieskumov bol len päť percent. Analytici tieto voľby právom označujú za najnepredvídateľnejšie za posledných dvadsať rokov. David Cameron ich včera po 13 rokoch ľavicovej vlády označil aj za najdôležitejšie pre celú generáciu.
Tesný súboj Náskok pravice je malý, tvrdí prieskum Sunday Times
z konca marca:
Konzervatívci: 37 % Labouristi: 32 % Liberáli: 19 %. Ak ani jedna z veľkých strán nezíska absolútnu väčšinu, oni určia, kto bude vládnuť.
„Nemusíte sa vyrovnávať s ďalšími piatimi rokmi Gordona Browna,“ povedal konzervatívcom na brehu Temže oproti budove parlamentu. Sľúbil, že odstaví plán ľavice, ktorá chce zvýšiť dane.
Rekordný deficit, ktorý tento rok dosiahne 167 miliárd libier, chce znížiť uskromnením sa štedrého britského sociálneho štátu. Práve zníženie schodku, ktorý pre krízu predstavuje až 12 HDP, bude zrejme hlavnou témou kampane. Spolu s kvalitou zdravotníctva a školstva pri nižších príjmoch.
Žulový a pružný líder
Bude to však aj súboj osobností. Brownovi (59), ktorý na Downing Street 10 prišiel z postu ministra financií, chýba charizma. Ale to labouristi vôbec nepovažujú za nevýhodu. Denník Guardian, ktorý nahliadol do ich stratégie, napísal, že kampaň budú viesť v jedálňach, obývačkách aj na radniciach. A všade budú zdôrazňovať Brownovu „žulovú odolnosť“ oproti Cameronovmu „pružnému líderstvu“.
„Ak chcete charizmu, kúpte si lístok do kina. Ak chcete niekoho, kto bude efektívne manažovať ekonomiku, budete voliť labouristov,“ povedal k tomu ich bývalý šéf Gordon Kinnock.
Cameron (43) si doteraz budoval imidž pravicového, no moderného lídra, ktorý má prst na pulze doby. Takto sa z neho stal aj bojovník proti globálnemu otepľovaniu, čo bola pôvodne téma ľavice. Médiá ho neraz prirovnali, k bývalému premiérovi Tonymu Blairovi, ktorý ešte pred irackou vojnou labouristov najskôr zmodernizoval a potom trikrát vyhral voľby. Blair sa však minulý týždeň zapojil do kampane a analytici sa nezhodnú, komu viac uškodí.
Uspejú nevoliči a radikáli?
Výsledok môže ovplyvniť aj nízka účasť. Podľa denníku Daily Telegraph môže padnúť pod 59 percent, čo je rekord z roku 1918. Dôvodom je vlaňajší škandál okolo poslaneckých výdavkov, čerstvá aféra odovzdávania kontaktov, po ktorej odstúpili niekoľkí Brownovi ministri, aj pocit, že politici nemajú záujem o problémy obyčajných ľudí.
To pomáha radikálom z Britskej národnej strany. „Hlavné strany musia mať odvahu postaviť sa toxickým problémom – imigrácia, národná identita, islamizmus a rozdelený charakter našej spoločnosti,“ varoval v denníku Independent šéf skupiny Nič britské James Bethell.