K nápadu preletieť ponad severný pól priviedli dobrodruha zmeny klímy.
OSLO, BRATISLAVA. „Pomaly stúpam nad Longyearbyen. Je to naozaj magické. Predo mnou sú hory a voda. Je tu absolútne ticho.“ Tak svoje pocity tesne po vzlietnutí opísal Jean-Louis Etienne.
Francúzsky lekár a výskumník chce ako prvý v histórii preletieť ponad severný pól v balóne. Vzlietol v pondelok z nórskeho súostrovia Špicbergy, pristáť by mal po siedmich až desiatich dňoch na Aljaške. Môže to však byť aj na ruskej Sibíri či v Kanade. Pre počasie.
Pri rannom štarte mal Etienne pred sebou 3500 kilometrov. Prekonať ich chce v balóne typu roziere, ktorý je hybridom héliového a teplovdzušného balóna. Na nafúkanie obalu s objemom dvetisíc kubických metrov potreboval jeho tím päť hodín. Na celú cestu bude Etienne potrebovať 14 fliaš hélia.
„O prelete nad severným pólom som mohol len snívať, keď som bol malý, ale teraz sa to stáva skutočnosťou,“ citovala Etienna námorná agentúra BYM. Na severnom póle už bol peši aj na lodi.
Nejde však len o splnenie jeho detského sna. Počas preletu nad Arktídou chce spraviť niekoľko vedeckých meraní. Napríklad zozbierať údaje o magnetizme a pomôcť tak vedcom zistiť, prečo sa magnetické pole Zeme presúva každý rok o 60 až 80 kilometrov. Alebo zmerať tamojšiu hladinu oxidu uhličitého.
„Keď ste v oblastiach za polárnym kruhom, jedna vec je šokujúca. Globálne otepľovanie. Ľad sa topí neuveriteľne rýchlo na povrchu aj pod ním. Koniec tunajšieho studeného počasia naruší klimatickú rovnováhu celej planéty,“ vyhlásil Etienne.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.