Otec spoznal v jednej z teroristiek svoju dcéru. Zamiešal tak kartami a zmiatol doterajšie vyšetrovanie.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
MOSKVA, PRAHA. Mená oboch teroristiek, ktoré minulý pondelok zabíjali v moskovskom metrem, ruskí kriminalisti veľmi rýchlo zverejnili aj s fotografiami. Zdalo sa, že prípad je takmer vyriešený.
Mali nimi byť sedemnásťročná Džennet Abdurachmanová z Dagestanu a dvadsaťročná Čečenka Marcha Ustarchanová.
Cez víkend sa však ozval Balachani Magomedov z dagestanskej dediny a vyhlásil, že na jednej z dvoch fotografií odtrhnutých hláv samovražedných atentátničiek, ktorým bomby vybuchli na moskovských staniciach metra Lubjanka a Park kultúry a zabili 40 ľudí, spoznal svoju dcéru.
Verzia otca o stratenej dcére
Hľadal ju od 28. marca (deň pred útokmi). Marijama absolvovala dve vysoké školy, prednášala informatiku a vydávala vedecké učebnice. Podozrivé je, že už v roku 2003 sa o Marijame Šaripovej hovorilo v súvislosti s teroristickým útokom na moskovskom rockovom festivale.
Teror v Rusku
29. marec: Pri dvoch útokoch na moskovské metro zomrelo 40 ľudí. 31. marec: V Dagestane pri útokoch v meste Kizljar zomrelo 12 ľudí. 1. apríl: Ďalší dvaja ľudia zomreli pri výbuchoch v Dagestane. 5.apríl: Pri útoku v Ingušsku zomreli dvaja policajti.
Údajná teroristka Džennet
s manželom.
FOTO-SITA/AP
Pokiaľ by sa Magomedov nemýlil – a dcéru vraj spoznala i jeho manželka – potom celá verzia o dvoch atentátničkách, ktoré prišli do Moskvy autobusom z Kizľaru, neplatí. Marijam to nemohla stihnúť. Zmätok v identifikácii teroristiek nabáda vyšetrovateľov k ostražitosti – čiernych vdov môže chodiť po Moskve oveľa viac, než sa predpokladalo.
Nové útoky v Ingušsku
Po Moskve a Dagestane došlo cez víkend k teroristickým útokom v severokaukazskom Ingušsku. V pondelok ráno v obci Karabulak vybuchli necelú hodinu za sebou dve bomby, obeťami sa stali dvaja policajti.
Prvý útok má na svedomí opäť samovrah. Vyšetrovatelia pripúšťajú, že explózie môžu byť pokračovaním série, ktorú minulý pondelok začali v Moskve atentátničky, dva dni po nich v Dagestane zaútočili dvaja muži – samovrahovia.
Zahraničné médiá medzitým informovali o napojení lídra čečenskej gerily Doku Umarova, ktorý sa už k moskovským útokom prihlásil, na teroristickú sieť al-Káida. Umarov donedávna neuznával obete medzi civilistami. V posledných mesiacoch však zmenil názor.
Podľa ruských médií, ktoré sa odvolávajú na zdroje v tajných službách, môže čečenský terorista pripravovať veľkú akciu, a tak zajať väčší počet rukojemníkov.
Autor: Agentúra Epicentrum