TIJUANA. Silné zemetrasenie s predbežným magnitúdom 7,2, ktoré zasiahlo v nedeľu popoludní miestneho času (SELČ pondelok 0:40) mexický polostrov Baja California, má prvú obeť. Stal sa ňou muž, na ktorého sa na okraji metropoly Mexicali zrútil jeho dom. Ďalších asi 100 ľudí utrpelo zranenia, informoval riaditeľ civilnej ochrany severomexického štátu Baja California Norte Alfredo Escobedo. Nemal správy, že by pod troskami budov uviazli niekde ďalší ľudia.
Viacero oblastí pri hraniciach s Kaliforniou, vrátane častí Mexicali, zostalo bez elektriny a prerušilo sa aj telefonické spojenie.
Diaľnica medzi Tijuanou a Mexicali je vážne poškodená, informoval mexický rozhlas. V Mexicali sa zrútila viacposchová parkovacia garáž vo výstavbe a tam, kde zrútené múry poškodili plynové potrubie, vzbĺkli požiare.
Panika až po Los Angeles
Otrasy pôdy zakývali budovami a vyvolali paniku u obyvateľov od Tijuany až po Los Angeles, vzdialené 320 km. Ľudia v obave z prílivových vĺn utekali z pláží, ale cunami našťastie neprišlo. Oblasťou okolo epicentra pri meste Guadalupe Victoria, vzdialeného asi 50 kilometrov na juhovýchod od Mexicali, otriasali ešte niekoľko hodín následné záchvevy zeme s magnitúdom od 5,1 po 4,3.
Mesto Mexicali sa nachádza v blízkosti epicentra zemetrasenia, ku ktorému podľa amerického Úradu pre geologický prieskum (USGS) došlo v relatívne plytkej hĺbke asi 10 kilometrov, v málo obývanej oblasti. Mesto s miliónom obyvateľov leží na hraničnom priechode s USA.
Najsilnejšie za posledné desaťročia
Ak USGS potvrdí uvedený stupeň, pôjde o jedno z najsilnejších zemetrasení v južnej Kalifornii za posledné desaťročia. V roku 1992 tam zaznamenali otrasy s magnitúdom 7,3 a odvtedy ešte asi dvakrát s magnitúdom 7,2. Slabšie zemetrasenia si v minulosti vyžiadali oveľa viac obetí. Napríklad v roku 1989 zahynulo v Kalifornii (Loma Prieta) pri zemetrasení s magnitúdom 6,9 - 63 ľudí a v roku 1994 (Northridge) s magnitúdou 6,7 - 60 ľudí.
Terajšie zemetrasenie zaregistrovali desiatky miliónov ľudí v dvoch krajinách, Mexiku a USA, a troch zväzových štátoch - mexickom Baja California a americkej Kalifornii a Arizone.
"Väčšina južnej Kalifornie otrasy cítila. V tejto chvíli sa zdá, že ich zaznamenalo najmenej 20 miliónov ľudí," uviedla seizmologička USGS Lucy Jonesová.
Oblasť epicentra bola v ostatnom čase seizmicky aktívna, ale až do nedele sa otrasy pohybovali v rozmedzí okolo troch magnitúdov.
Slováci zrejme nezranili
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) zatiaľ nemá informácie o tom, že by sa pri zemetrasení v Mexiku v noci na dnešok zranili nejakí občania Slovenska. ČTK to povedal jeho hovorca Peter Stano.
MZV však nemá údaje o celkovom počte Slovákov v stredoamerickej krajine, eviduje len asi 25 ľudí zaregistrovaných vo svojej databáze. Otrasy pôdy si vyžiadali najmenej dve obete a stovky zranených, chvenie zasiahlo aj juhozápad Spojených štátov.
"Zatiaľ nemáme informácie, že by medzi obeťami alebo zranenými boli Slováci," poznamenal Stano.
ČTK