SME

Karaganov: Rusi studenú vojnu neprehrali

Jeden z najznámejších ruských politológov Sergej Karaganov upozornil, že Severoatlantická aliancia je oslabená a vlastne nevie, čo má robiť.

(Zdroj: Ilustračné - TASR/AP)

MOSKVA/BRATISLAVA. Prestaňte sa pozerať na Rusko ako na druhé vydanie Sovietskeho zväzu. My nikdy nebudeme druhý Zväz sovietskych socialistických republík, vyhlásil predseda Zahraničného výboru Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, Michail Margelov v rozhovore pre TASR v Moskve.

"Naša krajina bola vždy impériom, za cára, za boľševikov. Od roku 1991 sme začali budovať národný, suverénny a demokratický štát. To je veľmi ťažké. My sme nikdy nemali tradíciu budovania národného, suverénneho a demokratického štátu. Vždy sme žili pod cármi, buď to boli cári s korunou alebo cári so straníckou legitimáciou vo vrecku. Naša hlavná úloha pri budovaní národného štátu spočíva v tom, aby sme si urobili poriadok vo vlastnom dome. V podstate všetky ciele ruskej zahraničnej politiky ležia vo vnútri krajiny. Susedom hovoríme, aby nás nechali sústrediť sa na svoje vnútorné úlohy. Sú pre Rusko veľmi zložité," priznal arabista a osobitný predstaviteľ prezidenta Ruskej federácie pre Sudán.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Američania šťastie nepriniesli

V roku 1991 sa Rusi na všetko pozerali cez ružové okuliare a naivne si mysleli, že prídu Američania, prinesú žuvačky, džínsy a kokakolu a hneď zavládne šťastie. Žuvačky, džínsy a kokakola sa objavili všade, šťastie neprišlo, ale Rusov čakalo veľa nepríjemnej, nevďačnej práce. "Tej sa teraz venujeme," dodal Margelov.

Rusko je v etape hľadania národnej identity, priznal. "Pre nás je slovo nezávislosť veľmi cenné," uviedol nositeľ Zlatej plakety Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky, ktorú mu minister Miroslav Lajčák udelil v Moskve v septembri 2009 za angažovanosť, významný osobný prínos a zásluhy pri budovaní a rozvoji bilaterálnych kontaktov a spoluprácu medzi SR a Ruskou federáciou na všetkých úrovniach.

SkryťVypnúť reklamu

Európa je nečitateľná

Za jeden z najväčších problémov pre RF s Európskou úniou (EÚ) bolo polročné predsedníctvo. Za pol roka s niekým niečo vypracovali a potom nastala zmena dekorácie. Ak teraz EÚ dá do poriadku svoju byrokratickú prácu, budeme môcť efektívnejšie s úniou vzájomne fungovať. Súčasná EÚ - to nie je to, čo pôvodne videli a zamýšľali otcovia zakladatelia a keď snívali o spoločnej Európe. Je to niečo iné, ako chceli oni vidieť. Teraz EÚ stojí pred úlohou nájsť novú tvár, novú identitu. Pre RF je dôležité, aby EÚ bola čitateľnejšia, jasnejšia, aby sa dali rozvíjať pragmatické vzťahy, vyjadril postoj.

Podpredseda Zahraničného výboru Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, Andrej Klimov vyslovil názor, že niektoré štáty EÚ sa usilujú "do nášho dialógu vložiť otázku ľudských práv, slobody a ľudských práv. Nás to mierne prekvapuje, pre nich je to akosi aktuálne."

SkryťVypnúť reklamu

"Vyznieva to ako v minulosti, keď sa stretávali vodcovia kmeňov, najskôr vyriekli nejaké zaklínadlo a potom začali seriózne rozprávať. Príde nejaký šaman, povie slová demokracia, ľudské práva, teda niečo povedal. Pre nás to však nie je zaujímavé, ale nie preto, že by nás tá téma nezaujímala, ale preto, lebo sa hovorí o našej krajine. Veď my nehovoríme o iných krajinách," uviedol a naznačil, že ani inde to nie je s demokraciou ružové.

Studená vojna neskončila

Jeden z najznámejších ruských politológov Sergej Karaganov konštatoval, že "studená vojna sa ešte neskončila a Rusko sa nepovažuje za porazené". V spojitosti s NATO upozornil, že Severoatlantická aliancia je oslabená a vlastne nevie, čo robiť.

Boj proti terorizmu bolo podľa Karaganova najskôr heslom, potom islamisti zasadili USA údery a až po nich sa začala reálna politika v tejto oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Ruskej rady pre zahraničnú a obrannú politiku, dekan Fakulty svetového hospodárstva a politiky na Vyššej škole ekonómie v Moskve, pracovník Ústavu Európy Ruskej akadémie vied konštatoval, že v súčasnosti ľudia žijú v horšej situácii ako v roku 1914.

Zástupca šéfredaktora časopisu Rusko v globálnej politike, ktorý Ruská akadémia vied vydáva v spolupráci s americkým časopisom Foreign Affairs, vyhlásil, že ruské vojenské velenie pod vedením prezidenta krajiny vykonáva skutočnú reformu ozbrojených síl.

Redaktor TASR absolvoval cestu do Moskvy na pozvanie tlačovej agentúry RIA-Novosti a s podporou Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku.

Sme v obrazoch

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 191
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 614
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 612
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu