ISLAMABAD.
Kabinet od kroku očakáva skončenie niekoľko mesiacov trvajúceho politického súperenia o moc medzi hlavou štátu a predsedom vlády. Návrh zmeny ústavy prenáša niekoľko právomocí vrátane možnosti odvolať zvolenú vládu a vymenovať vojenských veliteľov.
Súbor reforiem známy ako 18. dodatok ústavy by mal podľa rozloženia politických síl úspešne prejsť schvaľovacím procesom v dvojkomorovom parlamente. Zardárí by sa tak stal formálnou hlavou štátu a výkonným lídrom krajiny by na základe rozsahu právomocí bol premiér Júsuf Ráza Gilání.
Prezidentovi hrozí súd
Novela ústavy by mohla upokojiť rastúcu Zardárího politickú opozíciu, ktorá vyčíta prezidentovi, že sa dobrovoľne niektorých právomocí nevzdal, hoci tak po svojom zvolení do funkcie v roku 2008 sľúbil.
Spojenec USA Zardárí čelí ešte aj sebavedomému Najvyššiemu súdu, ktorý chce opätovne otvoriť prípad jeho údajnej korupcie po tom, čo amnestiu na prípad vyhlásenú prezidentom vlani v decembri označil súd za neplatnú.
Podľa analytikov by schválenie ústavného dodatku mohlo pomôcť k upokojeniu búrlivej politickej situácie v krajine v čase, keď Washington chce, aby sa pakistanská vláda sústredila na boj proti militantom z Talibanu a al-Káidy.
Prokurátor odstúpil
Politickú situáciu dnes rozbúrila aj rezignácia pakistanského generálneho prokurátora Anvara Mansúra. Zdôvodnil ju vyhlásením, že vláda marí príkazy Najvyššieho súdu týkajúce sa vyšetrovania prezidenta pre korupciu.
Najvyšší súd vlani zrušil kontroverznú amnestiu, ktorá chránila Zardárího a desiatky ďalších vysokých predstaviteľov štátu pred trestným stíhaním pre korupciu spáchanú v 90. rokoch. Najvyšší súd tento týždeň nariadil opätovné otvorenie uvedených prípadov, ktoré predtým odložil ad acta.