BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Podľa predvolebných sľubov strán by príslušníci maďarských menšín mali získať maďarské občianstvo na etnickom základe aj bez toho, aby sa presídlili do Maďarska. Zahraniční Maďari môžu už dnes získať maďarské občianstvo ľahšie, podmienkou však je dlhodobý pobyt v krajine.
Je to výrazná zmena oproti roku 2004, keď bolo o tejto veci v Maďarsku referendum. Zúčastnilo sa na ňom 37,5 percenta voličov a dvojaké občianstvo podporilo necelých 52 percent hlasujúcich, čiže asi 20 percent všetkých voličov. Referendum bolo neplatné, keďže návrh nepodporilo viac ako 25 percent oprávnených voličov.
Orbánova priorita Referendum bolo v roku 2004 neúspešné aj preto, lebo vtedajšie vládne strany socialisti a liberáli dvojaké občianstvo odmietali. Favorit tohtoročných volieb Fidesz Viktora Orbána naopak dvojaké občianstvo bez pobytu v Maďarsku podporoval.
Maďari v okolí Rumunsko: 1 431 807 Slovensko: 520 580 Srbsko a Čierna Hora: 293 299 Ukrajina: 156 600 Rakúsko: 40 538
Zdroj: Vládny úrad pre maďarské menšiny v zahraničí, údaje z rokov 2001 a 2002.
Dnes je situácia iná. Socialisti sú v hlbokej kríze a nechcú v tejto situácii čeliť obvyklým obvineniam zo zrady národných záujmov. Liberálna strana sa zase výrazne zmenila, opustila ju väčšina jej pôvodných politikov a je na pokraji zániku.
Orbán uzákonenie dvojakého občianstva označil za jeden z prvých krokov svojej vlády, ak aprílové voľby vyhrá. Tvrdí, že maďarskí voliči v roku 2004 dvojaké občianstvo vlastne podporili. Referendum podľa neho bolo „vyjadrením národnej vôle“, čo vraj „politikov krajiny morálne zaväzuje“.
Občianstvo i právo voliť? Občianstvo by mali získať krajania, ktorí majú maďarských predkov či vedia po maďarsky, povedal predseda zahraničného výboru budapeštianskeho parlamentu a hlavný menšinový expert Fideszu Zsolt Németh. Objavili sa už správy, že by Fidesz zriadil aj zvláštne ministerstvo pre menšiny, ktoré by viedol práve Németh.
Najcitlivejšou otázkou zostáva, či by krajania s maďarským občianstvom mohli hlasovať v maďarských parlamentných voľbách. V roku 2006 Fidesz prehral voľby aj preto, lebo jeho vtedajší kandidát na vicepremiéra v kampani prezradil, prečo sa strana o dvojaké občianstvo usiluje: s pomocou hlasov miliónov menšinových Maďarov by si mohla zaistiť moc na ďalších dvadsať rokov.
Dnes Németh tvrdí, že občianstvo a hlasovacie právo sú dve rôzne veci a takíto občania by v Maďarsku hlasovacie právo nemali.