VATIKÁN, BRATISLAVA. Už hodinu pred svätou omšou sa ľudia snažili dostať do najväčšej katedrály vo Viedni. Nakoniec ich do Dómu svätého Štefana prišli tri tisícky na netradičnú omšu s názvom Som zlostný, Bože!
Rakúska cirkev urobila v stredu večer to, na čo cirkevní hodnostári v iných krajín zatiaľ nenašli odvahu. Spolu so svojimi kritikmi, reformným hnutím My sme cirkev, usporiadala bohoslužbu, na ktorej prehovorili obete sexuálneho zneužívania rakúskymi duchovnými.
Hnev a priznanie „Som zúrivý Bože. Moja zlosť na duchovných, ktorí zneužili deti a násilníckych pedagógov je neopísateľná,“ predniesol zástupca obetí a veriaci si vypočuli otrasné príbehy niektorých z nich.
Rakúsky kardinál a viedenský arcibiskup Christoph Schönborn priznal vinu cirkvi na škandále. „Je to chyba jednotlivcov, ale aj štruktúr... Priznávame, že sme nechceli poznať pravdu,“ povedal podľa denníka Die Presse.
Veľká noc Zelený štvrtok – posledná večera Krista, pápež na bohoslužbe umýva nohy 12 kňazom, Veľký piatok – obrady na pamiatku ukrižovania a smrti Ježiša Krista, Biela sobota – začiatok osláv Kristovho vzkriesenia, Veľkonočná nedeľa – pápežovo požehnanie Mestu a svetu.
Podobný signál v čase najväčších kresťanských sviatkov zatiaľ z Vatikánu neprišiel. Pápež Benedikt XVI. sa na úvod osláv zmŕtvychvstania Ježiša Krista k najväčšiemu škandálu katolíckej cirkvi v povojnových dejinách priamo nevyslovil. Na bohoslužbe na Zelený štvrtok síce hovoril o tom, že „je dnes pre kresťanov dôležité neprijať násilie, ktoré bolo povýšené na zákon“, ale spomenul to v súvislosti s potratmi.
O pedofilnom škandále, ktorý už zasiahol Írsko, Rakúsko, Holandsko, Švajčiarsko, Taliansko, Spojené štáty i pápežovo rodné Nemecko, nepovedal nič. Veriacich a cirkev však vyzval k jednote. Hovorca Vatikánu Federico Lombardi predtým pre agentúru AP uviedol, že Benedikt XVI. vníma súčasnú krízu ako „skúšku pre seba i cirkev“.
Solidarita biskupov Mlčanie pápeža pred veľkonočnými sviatkami obhajovali viacerí významní cirkevní predstavitelia. Taliansky kardinál Angelo Scola vyzval kňazov, aby sa verejne postavili za Benedikta XVI. Predseda Talianskej biskupskej konferencie kardinál Angelo Bagnasco povedal, že „žiadny tieň, ani ten najväčší“, nemôže zatieniť dobro, ktoré kňazi doteraz urobili.
Iní cirkevní predstavitelia kresťanské sviatky využili, aby sa obetiam ospravedlnili. Predseda Nemeckej biskupskej konferencie Robert Zollitsch v posolstve k včerajšiemu Veľkému piatku hovoril o chybách. „Zo sklamania z bolestného zlyhania a nesprávne pochopenej obavy o autoritu cirkvi, sme nepomohli obetiam,“ citoval ho týždenník Focus.
Hlava katolíckej cirkvi v Škótsku, kardinál Keith O'Brien, sa podľa BBC chystá obetiam ospravedlniť v sobotu.
Spomínali na Jána Pavla II.
Veriaci najmä v Poľsku a vo Vatikáne si v piatok pripomenuli päť rokov od smrti obľúbeného pápeža.
VARŠAVA, BRATISLAVA. Krížová cesta z rímskeho Kolosea venovaná Jánovi Pavlovi II. či premietanie filmu na varšavskom námestí. Aj tak si veriaci najmä v Poľsku a Ríme včera pripomenuli päť rokov od smrti obľúbeného pápeža Jána Pavla II.
Kedže tento rok výročie pripadlo na Veľký piatok, mnohé spomienkové akcie sa budú sláviť až budúci týždeň. Pápež je stále veľmi populárny v rodnom Poľsku, dokonca aj medzi mladšou generáciou: súčasní maturanti ho v ankete zvolili za človeka, ktorý má pre nich najväčšiu autoritu.
V záverečnej fáze je aj proces blahorečenia Jána Pavla II., čo je ďalší krok k tomu, aby ho vyhlásili za svätého. Zatiaľ to vyzerá, že ho budú blahorečiť budúcu jar. Nemusí to ísť tak ľahko. Lekári budú znova skúmať potrebný zázrak – uzdravenie sestry Marie Simon-Pierreovej, ktorú z Parkinsonovej choroby vyliečili modlitby pápežovi. Podľa denníka Rzeczpospolita sa špekuluje, či mala túto chorobu.
Tomáš Vasilko