Slovenské organizácie sa chystajú Haiťanov na vidieku vzdelávať, aj im pomôcť odstraňovať odpad.
PORT-AU-PRINCE, BRATISLAVA. Ostrovnému štátu, ktorý v januári zničilo zemetrasenie, v stredu prisľúbil svet na obnovu až 10 miliárd dolárov (vyše 7 miliárd eur) počas ďalších piatich rokov.
Na Haiti, kde aj tri mesiace po zemetrasení bývajú desaťtisíce ľudí v stanoch, posielajú pracovníkov na projekty obnovy aj slovenské organizácie.
Marcela Ondeková z neziskového združenia Človek v ohrození, ktoré tu začína 7-mesačný projekt, z Haiti pre SME píše, že hoci stále na mnohých miestach chýbajú prístrešia, cesty, elektrina či voda a ceny sú veľmi vysoké, ľudia nesedia so založenými rukami.
„Všetkých nás prekvapil ich priateľský a optimistický prístup, najmä tu v Leogane. Znie tu hlasná hudba, ľudia sa stretávajú a diskutujú v improvizovaných prístreškoch. Mnohí za nami sami prichádzali, pýtali sa, čo plánujeme robiť, a radili nám, čo by bolo v dedine najviac potrebné," hovorí Ondeková.
Recyklácia je ďaleko
Od apríla chcú vzdelávať dedinských stavbárov, ktorí si začali svojpomocne opravovať domy, pomáhať odstraňovať odpadky a sutiny, či vzdelávať miestnych v oblasti ochrany životného prostredia.
„Záujem je napríklad aj o recykláciu, to však bude beh na dlhé trate. Haiti je zavalené odpadkami, ktoré sa rozrástli o ďalšie kopy pri stanových mestečkách, problémy sú aj so sanitáciou. Blíži sa obdobie dažďov a mnohé tábory nie sú na to pripravené," dodáva Ondeková. Neskôr by mali pomôcť opraviť školu a založiť mikropodniky žien.
Väčšina ľudí tu nevie, kde je Slovensko, ale sú radi, že aj taká malá krajina poslala ľudí na pomoc Haiti.
Marcela Ondeková,
nezisková organizácia Človek v ohrození
Organizácia Adra Slovensko na svojej stránke píše, že bude pomáhať pri obnove vo vidieckych oblastiach spolu s Čechmi. Červený kríž stále rieši akútnu pomoc chýbajúcich prístreší, nedostatku pitnej vody, hygieny či prikrývok.
Zemetrasenie v januári so silou 7,3 magnitúda, ktoré zabilo viac než 200-tisíc ľudí a vyše milióna pripravilo o prístrešie, takmer zrovnalo so zemou nielen Port-au-Prince, ale aj okolité mestá a dediny. Na vidieku žije väčšina z 9 miliónov Haiťanov. Je potrebná obnova infraštrukútry i vládnych inštitúcií, nové pracovné miesta aj na vidieku, obnova životného prostredia a zlepšenie školstva.
Nové a lepšie Haiti?
Haitská vláda žiadala 4 miliardy dolárov na dva roky, v stredu na konferencii v New Yorku jej sľúbili viac než miliardu navyše. Najväčšími donormi sú Spojené štáty a Európska únia.
Slovensko podľa hovorcu ministerstva zahraničia Petra Stana prisľúbilo do roku 2013 600-tisíc eur. Organizácie u nás vyzbierali na pomoc Haiti do februára takmer 2 milióny eur, z toho najviac v kostoloch Konferencia biskupov Slovenska.
Generálny tajomník OSN Pan Kimun hovorí, že chcú krajinu postaviť „lepšie a nanovo". Experti sa však pýtajú, či naozaj krajiny a organizácie záväzky z koferencie v New Yorku dodržia.
Doteraz sa na Haiti dostalo len 30 percent sľúbenej pomoci, píše magazín Newsweek, a zlyhanie v tejto oblasti priznáva aj špeciálny vyslanec USA pre Haiti Bill Clinton.