BiISSAU. Vzbúreneckí vojaci v prevratmi sužovanej Guinei-Bissau zosadili dnes armádneho šéfa a zadržali premiéra, ktorého však neskôr prepustili. Podľa západného diplomata išlo o zrejmú snahu zbaviť predsedu vlády funkcie, informovala agentúra Reuters.
V rozhlase krajiny, v ktorej pred rokom zavraždili prezidenta, hrali vojenskú hudbu, čo je v regióne kódom pre vojenský prevrat, uviedla tlačová agentúra Associated Press (AP). Pred úradom premiéra Carlosa Gomesa Júniora sa zišli stovky ľudí kričiacich "Už nikdy prevrat v Guinei-Bissau".
Hrozia zabitím premiéra
Vzbúreneckí vojaci zadržali aj šéfa ozbrojených síl Zamora Indutu a oznámili, že velenie prevzal jeho doterajší námestník António Ndjai. Ten zvolal tlačovú konferenciu s mrazivým varovaním: "Ak budú ľudia naďalej chodiť do ulíc ukazovať podporu Carlosovi Gomesovi Júniorovi, potom zabijem Carlosa Gomesa Júniora alebo pošlem niekoho, aby ho zabil," vyhlásil v štátnej televízii.
Skupina vzbúreneckých vojakov je zrejme lojálna bývalému veliteľovi námorných síl Bubovi Na Tchutovi, obviňovanému z organizácie pokusu o prevrat v roku 2008. Generál sa v decembri vrátil z exilu a uchýlil do misie OSN v Bissau, z ktorej ho mali odovzdať Gomesovej vláde. Dnes ho však stúpenci odviedli na slobodu.
Na Tchuto má v armáde stále vplyv a jeho návrat zvýšil napätie v krehkom štáte, ktorý využívajú juhoamerické gangy na pašovanie drog do Európy.
Guinea-Bissau patrí k najchudobnejším štátom sveta. Od získania nezávislosti od Portugalska v roku 1974 sužujú krajinu početné prevraty, vojenské vzbury a politické vraždy.
Prezident Malam Bacai Sanhá sa k situácii v krajine zatiaľ nevyjadril. Jeho predchodca Joao Bernardo Vieira, ktorý vládol takmer štvrťstoročie, sa v marci 2009 stal terčom atentátu len niekoľko hodín po vražde dovtedajšieho armádneho veliteľa.