Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME.
BRUSEL, BRATISLAVA. Krajina, kde sídlia inštitúcie Európskej únie, môže byť nečakane prvým štátom v Európe, ktorý úplne zakáže zahaľovanie moslimských žien celotelovým závojom na verejnosti.
Návrh na zákaz nosenia závojov, ktoré zakrývajú tvár, moslimských buriek aj nikábov na verejnosti v stredu jednohlasne schválil parlamentný výbor a mieri do parlamentu. V utorok pritom učiteľke, ktorá nosila závoj v belgickej škole a bojuje za toto právo na súde, odmietli vstup do jej triedy.
Zákazy závojov
Francúzsko: zákaz nosenia náboženských symbolov v školách, vláda presadzuje všeobecný zákaz buriek na verejnosti. Holandsko: zákaz nosenia burky v školách aj pre úradníkov. Dánsko: ženy musia v MHD odhaliť tvár, trest pre mužov, čo ich nútia burku nosiť.
„Ide o veľmi silný signál pre islamistov,“ povedal po hlasovaní belgický liberálny poslanec Denis Ducarme, ktorý je hrdý, že Belgicko „je prvou európskou krajinou, ktorá sa odvážila prijať zákon v tejto citlivej otázke“. V návrhu sú pokuty 15 až 25 eur a sedemdenné väzenie pre ženy, ktoré sa na verejnosti ukážu so zahalenou tvárou. Argumentom je, že závoj ženy ponižuje, aj to, že sa v ňom nedajú identifikovať. V Belgicku žije asi pol milióna moslimov.
Vo Francúzsku, ktoré má najviac moslimov v Európe, v utorok vládni právni experti označili pripravovaný úplný zákaz nosenia závoja na verejnosti za protiústavný. Čoskoro však zrejme prijmú čiastočný zákaz. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy povedal, že burka na francúzskom území „nie je vítaná“. Podľa komisára pre ľudské práva Rady Európy Thomasa Hammarberga však zákaz „ženy neoslobodí, ale povedie len k ich ďalšiemu odcudzeniu v európskej spoločnosti“.
Počet žien, ktoré burky a nikáby v únii nosia, je veľmi nízky, v 60-miliónovom Francúzsku ich je asi 1900. Téma je však politicky populárna v mnohých krajinách Európy. V Holandsku si úplný zákaz rozmysleli ako protiústavný, zakázali však moslimské závoje v školách a nesmú ich nosiť ani pracovníčky v štátnej správe.
V Dánsku presadzuje široký zákaz premiér Lars Lokke Rasmussen. „Ak by môjho syna v škole učila učiteľka v nikábe, je mi jedno, či sa to deje na troch alebo tristo iných školách. Aj jeden nikáb je priveľa,“ povedal Rasmussen.