Moskva 1. mája (TASR) Bez incidentov, ale za silnej policajnej asistencie, konali sa dnes v Moskve a ďalších ruských mestách pochody a mítingy ruských odborárov a komunistov. Na poriadok v Moskve v deň Sviatku práce a jari dohliadalo vyše 6000 policajtov.
Podľa oficiálnych odhadov ruskej polície sa na mítingu odborov a priaznivcov proprezidentskej strany Jednotné Rusko pred Kremľom na Červenom námestí zúčastnilo až 140.000 ľudí.
Pochod Moskvou a míting komunistov Gennadija Ziuganova a komunistickej mládeže pred sochou Karla Marxa v centre Moskvy prilákal podľa polície menej než 14.000 ľudí, podľa iných odhadov asi 20.000 osôb. Je to oveľa menej než 100.000 manifestantov očakávaných predsedom komunistov.
Ruskí odborári a stúpenci proprezidentskej strany Jednotné Rusko sa pod múrmi Kremľa vyslovovali za ďalší demokratický rozvoj Ruska, zvyšovanie životnej úrovne, rast reálnych miezd a scivilizovanie trhovej ekonomiky v krajine.
Komunisti boli vo svojich požiadavkách oveľa radikálnejší a vyslovovali sa za demisiu vlády Michaila Kasianova, zastavenie reforiem a proti predaju ornej pôdy. "Vláda by mala okamžite podať demisiu," povedal predseda ruských komunistov Gennadij Ziuganov. Medzi komunistickými manifestantmi sa okrem sovietskych zástav a portrétov sovietskeho diktátora Josifa Stalina už tradične objavili aj antisemitské plagáty a heslá proti NATO a USA. Niektorí komunisti požadovali aj odchod prezidenta Vladimira Putina, ktorý "nahráva Západu".
Prvomájové oslavy v Moskve vylákali do ulíc pravdepodobne najväčší počet ľudí za posledných desať rokov, ale väčšina manifestantov sa pridala k odborárom a nie ku komunistom. Pred rokom sa v Moskve na 35 ohlásených prvomájových akciách podľa policajných odhadov zúčastnilo iba 40.000 prevažne starších občanov, pričom väčšina bola na dvoch akciách: sprievode odborov a manifestácii komunistov.
Oslavy 1. mája v tradičnej podobe sa v separatistickom Čečensku nekonali. Na južnom predmestí Grozného pri dedine Alchan-Kala dnes niekoľko hodín trvala prestrelka s oddielom povstalcov. V boji boli podľa ruskej tajnej služby FSB zabití traja separatisti. Straty na ruskej strane ruské zdroje nehlásili.
Ruská armáda a polícia v obave z teroristických útokov ešte v pondelok 29. apríla sprísnili bezpečnostné opatrenia na území celého Čečenska a v hlavnom meste Groznyj zakázali pohyb súkromných vozidiel. Federálne bezpečnostné sily vyslovili v predvečer 1. mája obavy, že povstalci môžu použiť proti civilnému obyvateľstvu jedy, ktoré sa v posledných týždňoch našli v niekoľkých tajných úkrytoch.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed