Viedeň 1. mája (TASR) - Za jednu z výziev dnešného 1. mája označil rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel v rozhovore pre rakúsku tlačovú agentúru APA spoločnosť bez násilia, orientovanú na potreby mladej generácie a starších občanov.
Nástup mladej generácie do pracovného pomeru a odchod ľudí do dôchodku musí prebiehať podľa vopred stanovených pravidiel. Súčasná spoločnosť musí vytvoriť rámcové podmienky pre nové pracovné vzťahy, ale aj pre dôstojnú starobu, zdôraznil Schüssel s ohľadom na nepriaznivý demografický vývoj v Rakúsku.
V nadväznosti na Schüsselove slová sa za rekodifikáciu súčasného pracovného práva vyslovil aj predseda Rakúskeho zväzu robotníkov a zamestnancov (ÖAAB) Werner Fasslabend. "Nové podmienky vo svete žiadajú sociálnu istotu a nové pracovné právo," povedal Fasslabend.
Na prvomájovom zhromaždení Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) na Radničnom námestí vo Viedni sa podľa informácií organizátorov zišlo približne 100.000 ľudí. Na transparentoch a plagátoch vyjadrili predovšetkým kritiku na adresu politiky súčasnej vládnej koalície ľudovcov a slobodných.
Podľa predsedu SPÖ Alfreda Gusenbauera pôjde v Rakúsku v nasledujúcom období o zásadné rozhodnutie medzi "modro-čiernou triednou spoločnosťou s obmedzeným prístupom k vzdelaniu a s neistým dôchodkovým zabezpečením alebo sociálnou spoločnosťou, poskytujúcou šancu každému."
Gusenbauer kritizoval v tejto súvislosti súčasnú vládnu koalíciu za to, že nevytvorila podmienky pre hospodársky rast krajiny.
Jeho slová podporil aj prezident Rakúskeho odborového zväzu (ÖGB) Fritz Verzetnitsch, ktorý vyhlásil, že jedinou alternatívou k politike súčasnej vlády je sociálna demokracia.
Na dnešnom zhromaždení rakúskej ľavice prehovoril aj primátor Viedne Michael Häupl, ktorý kritizoval vzťah súčasnej vlády k rakúskej metropole.
5 jč ed