BRUSEL.
Nové harmonizované predpisy teda platia vrátane Slovenska pre všetky členské štáty EÚ okrem Veľkej Británie, Írska, Rumunska, Bulharska a Cypru, rozšírené o ďalšie krajiny mimo únie, ktoré sa pripojili k Schengenskej zmluve - Island, Nórsko a Švajčiarsko. Spoločnými pravidlami sa budú riadiť odteraz spolu v 25 štátoch Európy.
Ide však len o víza vzťahujúce sa na obdobie nepresahujúce 90 dní v akejkoľvek 180-dňovej pasáži počas roka (víza typu C), udelenie a forma dlhodobých víz (typu D, oprávnené na pobyt dlhší než tri mesiace) ostáva naďalej v plnej kompetencii členských krajín. Rušia sa víza typu D+C, teda dlhodobé víza s možnosťou cestovať prvé tri mesiace po celom schengenskom priestore a voľne pohybovať sa bude môcť odteraz na základe víz typu D.
Európska únia si stavia za cieľ aj zrýchlenie procesu vybavenia žiadateľov o víza, na zaevidovanie žiadosti by mali po novom stačiť dva týždne a samotné vybavenie by nemalo trvať dlhšie ako 15 dní. Mení sa aj vízový poplatok v prípade detí vo veku 6-12 rokov, ktorý bude vo výške 35 eur, pre ostatných je to 60 eur. Žiadatelia z krajín, ktoré podpísali s úniou Dohodu o zjednodušení vízového styku (Moldavsko, Srbsko, Rusko, Ukrajina, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Macedónsko), budú naďalej platiť 35 eur.
Nové pravidlá prinášajú aj "čierny zoznam", na ktorom budú osoby nežiaduce pre tú-ktorú krajinu a ostatné sa ním musia riadiť na základe solidarity. Ak by predsa chcela "nebezpečnému" indivíduu udeliť vízum druhá krajina, môže tak urobiť na základe výnimky a vydá víza platné len na jej území.