VIEDEŇ. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) a Rusko dnes začali budovať prvú zásobáreň jadrového paliva na svete, s cieľom zabezpečiť plynulé dodávky paliva pre svetové jadrové reaktory.
S myšlienkou palivovej zásobárne prišla MAAE so zámerom poskytnúť krajinám alternatívu k vybudovaniu vlastnej technológie na obohacovanie uránu, ako to urobil Irán. "Našou snahou sme urobili svet trochu lepším," uviedol riaditeľ ruskej federálnej agentúry pre atómovú energiu Rosatom Sergej Kirijenko po podpise zmluvy s generálnym riaditeľom MAAE Jukijom Amanom.
Zložia zásoby uránu
Zásobáreň má slúžiť ako zabezpečovací mechanizmus pre krajiny, u ktorých by došlo k prerušeniu dodávok jadrového paliva zo zahraničia. V takom prípade MAAE poskytne jadrový materiál, ktorý sa bude vyrábať a skladovať v Angarsku na Sibíri. Prijímateľská krajina zaplatí za nízko obohatený urán aktuálnu trhovú cenu. Rusko by malo do konca roka pripraviť 30 percent cieľového objemu jedného reaktora, uviedol Kirijenko.
Rozvojové krajiny sa k projektu palivovej zásobárne stavajú skepticky, pretože sa obávajú, že podobný mechanizmus by im mohol nepriamo zabrániť získavaniu jadrovej technológie na mierové účely.
Projekt naštartoval Irán
Kirijenko však zdôraznil, že účasť na zásobárni je dobrovoľná a "neznamená žiadne obmedzenia pre prijímateľskú krajinu". Podľa predstaviteľov MAAE bola impulzom pre ich iniciatívu snaha Iránu vytvoriť program na obohacovanie uránu.
Keď rada MAAE v novembri 2009 schválila zriadenie zásobárne, medzi krajinami, ktoré boli proti, figurovali aj tri, ktoré zvažujú spustenie vlastných programov jadrovej energie - Egypt, Malajzia a Venezuela.