SOUL. Informovala o tom dnes Južná Kórea a správu zverejnila tlačová agentúra Jonhap. Podľa vyjadrení ministra obrany Kim Tä-čounga je možné, že "severokórejskú podmorskú mínu priniesol prúd do našej oblasti".
"Nenachádzame žiadne náznaky, že prípadnou príčinou potopenia lode bolo torpédo," uviedol juhokórejský minister. Dodal, že tento úsudok sa zakladá na vyhláseniach očitého svedka - námorníka, ktorý nešťastie prežil.
Vo vodách boli tisíce mín
Počas Kórejskej vojny v rokoch 1950-1953 kúpila Severná Kórea približne 4000 mín od Sovietskeho zväzu a 3000 z nich umiestnila v Žltom mori pri svojich západných a východných hraniciach. "Snažili sme sa všetky tieto míny odstrániť, ale to sa celkom nedá," uviedol minister Kim.
Južná Kórea už skôr oznámila, že podľa jej presvedčenia našla zadnú časť vojnovej lode námorných síl, ktorá sa potopila cez víkend. "Využívame bezobslužný snímací prístroj, ktorý overuje nález," uviedol nemenovaný zdroj z armády.
Potápanie 1200-tonovej lode prežilo v piatok 58 členov posádky. Plavidlo začalo naberať vodu po nevysvetlenej explózii v zadnej časti lode, ale 46 námorníkov je stále nezvestných. Predná časť lode sa našla už v nedeľu, údajná zadná časť bola nájdená dnes.
Záchranná akcia pokračuje
Nezvestní námorníci sa možno nachádzajú v zadnej časti lode, kde môžu prežiť až 69 hodín, ako tvrdia odborníci. Juhokórejská armáda sa drží otvorenej možnosti, že námorníci prežili, a tak tvrdí, že "žiadne úmrtia ešte neboli potvrdené".
Loď sa začala potápať v piatok 26. marca neďaleko morskej hranice v Žltom mori medzi znepriatelenou Južnou a Severnou Kóreou. Táto oblasť bola miestom námorných potýčok v rokoch 1999, 2002 a 2009. Námorné sily USA pošlú záchranné plavidlo na pomoc pri určovaní miesta a polohy nezvestných námorníkov.