Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
RÍM, BRATISLAVA. Mnohí talianski voliči zostali počas regionálnych volieb v nedeľu a pondelok doma a odkázali kontroverznému premiérovi Silviovi Berlusconimu, že škandálov už majú dosť. Napriek tomu pravica získala regióny navyše.
Podľa prvých odhadov sa na voľbách zúčastnilo 64 percent voličov, čo je asi o 8 percent menej než pred piatimi rokmi. V regionálnych voľbách mohlo voliť 41 miliónov voličov v 13 z 20 regiónov a mnohých mestských samosprávach.
Škodili politické ťahanice Premiérova stredopravá koalícia na čele s jeho stranou Ľud slobody mala podľa prvých odhadov prieskumnej agentúry EMG včera večer zvíťaziť v štyroch regiónoch z 13, čo je lepšie než v roku 2005, keď pravica získala len dva kraje.
No očakávané tesné výsledky v kraji Lazio, kde leží hlavné mesto Rím, aj v Piemonte a všeobecná nízka účasť sú pre premiéra varovným signálom.
PRVÉ ODHADY
Stredopravá koalícia, získané kraje: Lombardia, Benátsko, Kalábria, Kampánia.
Stredoľavá koalícia, získané kraje: Emilia Romagna, Toskánsko, Marky, Umbria, Basilicata, Ligúria a Apúlia.
Tesné výsledky v krajoch: Lazio, Piemont.
Odhadovaná účasť: 64 %.
V Laziu mala pravica veľké šance po tom, čo sa tamojší ľavicový šéf kraja zdiskreditoval v sexuálnom škandále. No ich úradník nezvládol zaregistrovať ich kandidátov načas.
Opakoval sa scenár francúzskych regionálnych volieb, v ktorých nízka účasť uškodila vládnej strane premiéra Nicolasa Sarkozyho, čomu chcel Berlusconi zabrániť. Politológovia vysvetľujú nízku účasť znechutením voličov, že sa vláda viac ako kríze, či problémom s nezamestnanosťou venuje politickým škandálom.
„Všetci sme trochu znechutení. Je jasné, že sa málo hovorilo o obsahu a veľa o vnútrostraníckych bojoch, čo nikoho nepotešilo," povedal pre Reuters volič z Ríma Armando Rizzo.
Voľby sa vnímali ako test popularity premiéra, ktorého sprevádzali v poslednom čase osobné, sexuálne aj korupčné škandály. V korupčných škandáloch boli zapletení aj jeho blízki spolupracovníci. Nedávno ho súd obvinil, že chcel ovplyvniť verejnoprávnu televíziu, aby stiahla kritickú talkshow.
Mediálny magnát Berlusconi (73), ktorý bol talianskym premiérom sedem z posledných deväť rokov a od roku 2008 je na čele novej vlády, vidí za obvineniami kampaň „komunistov" - opozície a súdov. Jeho popularita však v prieskumoch klesla zo 62 na 44 percent.
Šťastie aspoň na ministra Hlasy Berlusconimu ubral jeho koaličný partner, populistická Liga severu, ktorá sľubuje, že si poradí s imigráciou. Hoci premiér povedal pred voľbami, že výsledok neovplyvní jeho ďalšie tri roky v úrade, Liga severu bude pravdepodobne žiadať silnejšie postavenie vo vláde.
Berlusconi má problémy aj vo vlastnej strane. Ohrozuje ho Gianfranco Fini, bývalý šéf Národnej aliancie, ktorá sa v roku 2008 spojila s Berlusconiho stranou. Fini zakladá hnutie Generácia Taliansko a chce Ľud slobody reformovať zvnútra.
Napriek tomu je Taliansko pri pohľade na zadlžené Grécko, či Španielsko úspešnejšou južanskou ekonomikou. Pričinil sa o to minister financií z Ligy severu Giulio Tremonti, čo odmietol ďalšie zadlžovanie a znižovanie daní.