SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20:45

Útoky v metre do Moskvy vrátili strach z Kaukazu

Po šiestich rokoch teroristi znovu zabíjali v metre, ktorým denne cestujú milióny ľudí. Výbuchy na dvoch staniciach neprežilo 38 ľudí.

Potom, čo sa odpálili dve samovražedné atentátničky, začali mesto strážiť jednotky ministerstva vnútra a polícia začala pátrať po ich komplicoch.Potom, čo sa odpálili dve samovražedné atentátničky, začali mesto strážiť jednotky ministerstva vnútra a polícia začala pátrať po ich komplicoch. (Zdroj: SITA/AP)


Agentúrny text sme o 20:45 nahradili autorským článkom SME.

Do ruskej metropoly sa vrátil strach z teroristov zo Severného Kaukazu. Ruská tajná služba je presvedčená, že dvojica žien, ktorá sa dnes odpálila v metre, prišla z tohto moslimského regiónu.

MOSKVA, BRATISLAVA. Z Moskvy sa po rokoch znovu stalo mesto, kde vybuchujú teroristi. Presnejšie teroristky, prezývané aj čierne vdovy.

Za posledné roky sa v Rusku na živé bomby premenilo už viacero Čečeniek, ktoré v boji proti ruským vojakom prišli o mužov či bratov. Včera zabíjali v metre po šesťročnej prestávke.

Skoro ráno nastúpili dve zahalené ženy na okrajovej stanici metra na juhu mesta, kde ich sprevádzal ďalší ženský pár slovanského výzoru. Zrejme pripraveným „šahídkam“ pomáhali zorientovať sa v cudzom 10­miliónovom meste. Keď obe atentátničky sedeli v správnych vozňoch, oddelili sa od nich.

Prvá živá bomba vybuchla krátko pred ôsmou hodinou ráno na stanici Lubjanka. Do práce alebo do školy vtedy metrom smerovalo pol milióna Rusov. Moskovské metro patrí medzi najvyťaženejšie na svete a teroristky si zvolili najkritickejší čas. V stanici neďaleko sídla ruskej tajnej služby FSB zomrelo 24 ľudí. Ďalších 14 zahynulo v stanici Park kultúry, kde sa odpálila druhá atentátnička o 40 minút neskôr.

Útok na metro v Moskve
 • Okolo ôsmej ráno sa na staniciach Lubjanka a Park kultúry odpálili dve samovražedné atentátničky.
 • Zabili pritom najmenej 38 ľudí a desiatky ďalších zranili.
 • FSB za útokmi vidí stopu zo Severného Kaukazu, kde stále moslimskí extrémisti bojujú za odtrhnutie od Ruskej federácie.

Polícia metro uzavrela, po dvoch hodinách už FSB informovala, že za útokom sú samovražedné atentátničky zo Severného Kaukazu. Z miesta, ktoré je stále nebezpečné pre život a kde sa mnohí moslimskí extrémisti stále nezmierili s životom pod vlajkou Ruskej federácie.

Hoci sa k útoku nikto neprihlásil, ruské úrady hovorili o čečenských rebeloch, ktorí v posledných rokoch zabíjali v Rusku takmer všade. V metre, vo vlakoch, v škole, na trhu či v divadle.

Dnes odkázali ruskému premiérovi Vladimirovi Putinovi, ktorý si na vojne v Čečensku urobil meno, že zaútočiť na citlivom mieste pre nich stále nie je problém.

Útočili čierne vdovy

Je niečo pred ôsmou hodinou ráno, keď sa v stanici Lubjanka v centre Moskvy zastaví vlak. Jedno z najvyťaženejších metier na svete je preplnené. Odhaduje sa, že pod zemou na ceste do práce alebo do školy je práve v tejto chvíli pol milióna ľudí.

Keď sa dvere vozňa v podzemnej stanici pod sídlom ruskej tajnej služby FSB otvorili, jedna z dvoch samovražedných atentátničiek odpálila výbušninu na svojom tele. O pol hodinu nato pod Parkom kultúry, len o pár staníc ďalej na tej istej červenej línii Sokoľničeskaja, vybuchuje druhá živá bomba.

Návrat teroru cez rannú špičku. Pod sídlom FSB

Stopy vedú na Kaukaz
 • FSB za útokmi vidí teroristov zo Severného Kaukazu, kde stále pôsobia moslimskí extrémisti bojujúci za odtrhnutie od Ruskej federácie.
 • Nepísaný nepriateľ Kremľa číslo jeden - vodca čečenských rebelov Doku Umarov sa vyhrážal vo februári, že sa do Ruska vráti vojna a ľudia to pocítia
 • K útoku sa zatiaľ neprihlásil.

Pri dvoch útokoch v rannej špičke zomrelo najmenej 38 ľudí, desiatky ďalších bolo ranených a rozvezených po nemocniaciach po celej Moskve.

Už po dvoch hodinách po útokoch ruská tajná služba FSB prichádza s prvou verziou útoku, ktorý sa, mimochodom, odohral takmer pred jej bránami. Stanica Lubjanka sa nachádza práve pod jej sídlom. Stopy útokov podľa jej predstaviteľov vedú na severný Kaukaz.

„Nasvedčuje tomu naše vyšetrovanie,“ oznamuje Alexander Bortnikov, šéf Federálnej služby bezpečnosti. Až popoludní moskovská polícia prizná, že o pripravovanej akcii vedela, pretože dostala varovanie od pozornej Moskovčanky, ktorá zavolala na ich pohotovostnú linku.

Varovanie prišlo už v nedeľu

Už v nedeľu o plánovanom teroristickom útoku podľa agentúry Rosbalt telefonovala moskovskej polícii istá žena. Jej slová sa potvrdili zhruba o 15 hodín neskôr. Polícia pátrala na stanici Koňkovo, kde si žena náhodou vypočula rozhovor niekoľkých Čečeniek o možnej explózii. A tu nič nenašla.

Prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev narýchlo zvolal schôdzku zodpovedných úradníkov a pozval na ňu i televízne kamery. V priamom prenose požadoval poskytnutie naliehavých a objektívných informácií o situácii v metropole. V tom čase už vedel, že vybuchli živé bomby“. Medvedevovi to potvrdil i šéf FSB. „Na mieste sme našli časti tiel dvoch žien - samovražedných atentátničiek,“ povedal Bortnikov.

Experti bleskovo prehľadali miesto činu a jednoznačne podľa charakteru poranenia na mŕtvolách a poškodenia vagónov vyhodnotili, kde sa nachádzalo epicentrum, respektíve ktorá z obetí bola zároveň živou bombou.

m1.jpg

Kliknite pre kompletný infograf.

Čiernovlasá Kaukazanka

Jedna z tvárí teroristiek mala rysy Kaukazanky a dlhé čierne vlasy. Okrem toho kriminalisti pátrajú po dvoch ženách slovanského vzhľadu, ktoré teroristky sprevádzali na miesto činu.

V ruských médiách sa objavila špekulácia, že jedným z cieľom útokov mohlo byť aj sídlo FSB neďaleko stanice Ľubjanka.

Na stanici Park kultúry, kde bomba vybuchla neskôr, zasa experti už určili, že bola umiestnená 160 centimetrov nad zemou. Ak ju mala teroristka na sebe, musela byť buď veľmi vysoká, alebo mala kilo a pol výbušniny so skrutkami a úlomkami ostrého kovu na hlave.

Ochromená doprava, predražení taxikári

Ruská polícia po útokoch okamžite uzavrela metro, čo skomplikovalo dopravu väčšine obyvateľov mesta. Miestni taxikári mimoriadnu situáciu okamžite využili a pýtali si od cestujúcich dvojnásobné taxy. Ruský patriarcha Kyril okrem útokov teroristov kritizoval aj ich.

Nový útok v metre posilní už aj tak veľmi silný tlak, aby sa zas všetko vrátilo do starých „putinovských“ koľají, komentuje Marián Leško.

„Zarobili ste zlé peniaze, mali by ste ich dať na charitu,“ rozčulovala sa hlava ruskej pravoslávnej cirkvi. Telefónna sieť bola preťažená. Ľudia sa snažili zistiť, či práve ich blízki nie sú medzi obeťami a všetkými možnými prostriedkami sa chceli dostať na miesto nešťastia.

Ako sa to mohlo znovu stať?

Medzitým sa objavili hlasy, ktoré sa divili, ako sa teroristkám podarilo dostať s bombami do metra.

„Prečo nebola zaistená bezpečnosť v miestach silného sústredenia ľudí, ako nám to sľubovali,“ citovala agentúra Itar­Tass podpredsedníčku ruskej dumy Ljubov Sliskovú, ktorá varovala, že ak sa nezastaví korupcia v justičných orgánoch, podobné útoky ako tie včerajšie sa budú opakovať.

Posledný podobný útok zažilo moskovské metro pred šiestimi rokmi tiež po samovražednom útoku.

Čierne vdovy bojujú za mužov

FSB na základe záberov aj obhliadky tiel zistila, že išlo o prácu ženského komanda.

MOSKVA, PRAHA. Boli vraj štyri. Polícia už pár hodín po včerajšej moskovskej tragédii vyhlásila, že teroristické komando malo zasa ženskú tvár. Prezradili ich zábery kamerového systému v metre. Skupinka nastúpila spolu na stanici Juhozápadná smerom do centra.

Dve zo štyroch priamych účastníčok sa už dali roztrhať bombou na kusy. Ich hlavy našli v metre a identifikovali, že sú kaukazského pôvodu.

Dve ostávajúce prežili, možno preto, že nešlo o sfanatizované manželky či sestry padlých rebelov. Alebo hlavnú úlohu ­ zabíjať, majú ešte pred sebou. Vzhľadom na to, že podľa svedkov šlo o ženy slovanského vzhľadu, patrili zrejme do kategórie sprievodu, ktorý sa postaral o vraždiace cudzinky vo veľkomeste. Okrem toho sú i zvláštnou poistkou - niekedy majú práve ony vo vrecku spúšťací mechanizmus pre prípad, že by si to šahídka (mučeníčka) na poslednú chvíľu rozmyslela.

Premiéra v Dubrovke

Ženská tvár terorizmu nie je v Rusku novým fenoménom. Po prvý raz sa vo väčšom predstavili svetu kaukazské šahídky, keď spolu s mužmi zaútočili na moskovské divadlo Dubrovka. Všetky štyri tu našli smrť.
Vtedy sa začalo diskutovať o tom, či sú pod vplyvom drog, alebo sú vydierané, alebo ide o kaukazské prostitútky, ktoré by ako nenapraviteľné hriešnice čakala doma smrť. I keď i také prípady existujú, nakoniec sa zistilo, že väčšinou sú to vdovy alebo sestry mŕtvych rebelov.

V roku 2003 udreli znovu - najprv na Kaukaze, potom dve vybuchli na koncerte v moskovskom Tušine. Brat jednej z nich predtým zahynul v bojoch s ruskou armádou.

Vyčíňali aj v Beslane

FSB rýchlo uverejnila, že vraj neďaleko čečenskej dediny Vedeno existuje špeciálny prípravný tábor pre ženy. Ich tvrdenie sa nikdy nepotvrdilo. Lenže nasledovali ďalšie útoky - na lietadlá, na stanice metra.

Ženy sa zúčastnili i strašného útoku na základnú školu v Beslane v roku 2004 v Severnom Osetsku, keď v prvý školský deň zomrelo vyše tristo rukojemníkov.
Petra Procházková

Výberová chronológia bombových útokov v Rusku

27. novembra 2009
Pri bombovom útoku na vlak Nevský Express smerujúci z Moskvy do Petrohradu so 700 pasažiermi na palube zahynulo 26 ľudí.

31. augusta 2007
V meste Togliatti zahynulo pri bombovom útoku na autobus osem ľudí.

21. augusta 2006
Na trhu na predmestí Moskvy si bombový útok vyžiadal životy desiatich obetí.

31. augusta 2004
V centre Moskvy zabil samovražedný útočník desať ľudí.

6. februára 2004
Samovražedný bombový útok v moskovskom metre si vyžiadal 39 obetí.

5. júla 2003
Dve samovražedné atentátničky zabili 15 ľudí na open-air festivale na moskovskom letisku.

TASR
Moskovské metro odvezie denne deväť miliónov pasažierov

Moskovské metro patrí k najkrajším na svete a je najdôležitejším dopravným prostriedkom najväčšej európskej metropoly. Denne jeho služby využije asi deväť miliónov cestujúcich. Sieť dvanástich línií metra dosahuje spolu dĺžku 300 kilometrov. Stoosemdesiat staníc je okázalo vyzdobených lustrami, reliéfmi a sochami a obložených mramorom. Väčšina turistov si ho pri prehliadke Moskvy nenechá ujsť.

Moskovské metro otvorili 15. mája 1935 ako výsledok prestížneho projektu sovietskeho diktátora Josifa Stalina. Na hlavných ťahoch jazdia vlaky aj každú minútu. Od jeho počiatkov ho sprevádzajú legendy, ktoré využívajú sci-fi romány, trilery i počítačové hry. Jedna z fám hovorí o existencii tajnej "Stalinovej línie", ktorá mala diktátorovi v prípade núdze byť k dispozícii. Počas druhej svetovej vojny slúžilo metro ako úkryt pred bombardovaním. Za posledných 30 rokov tu však opakovane dochádza aj k teroristickým útokom.

sita
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom 5,5 % - 8 %
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 4. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 5. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 6. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 7. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 8. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 9. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 10. Mercedes-Benz EQV je elektrické riešenie všestranného vozidla
 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 3. Ako overiť či máte aktívny druhý pilier?
 4. Kurzarbeit – then, now and tomorrow
 5. Fanshop HC Košice prichádza s novinkami
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 29 559
 2. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 10 375
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 306
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 689
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 439
 6. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 9 275
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 9 199
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 922
 9. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 773
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 8 461
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Matovič (OĽaNO) a vľavo minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) prichádzajú na zasadnutie Ústredného krízového štábu.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

Peter Tkačenko

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

Premiér Igor Matovič.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ak Sulík nedostane silnú podporu, Matovič ho prejde ako tank

Sulík určite neobjavuje Ameriku.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Čiastočný lockdown v Anglicku sa skončí 2. decembra

Anglicko sa vráti k trojstupňovému systému opatrení, ktorý vláda predstavila v septembri.

Boris Johnson v parlamente.

Znečistené ovzdušie každý rok zabije okolo 400-tisíc Európanov

Hraničnú hodnotu EÚ pre jemné tuhé častice prekročilo šesť členských štátov.

Ilustračné foto

Ruský súd udelil pokutu dvom aktivistkám formácie Pussy Riot

Členky v deň narodenín Putina, pripevnili na niekoľko vládnych budov dúhové vlajky.

Na snímke členovia punkovej formácie Pussy Riot vyvesujú dúhovú vlajku vedľa vstupu do sídla prezidentskej kancelárie na námestí Staraja ploščaď v Moskve 7. októbra 2020.

Maďarsko bude testovať ruskú vakcínu, vzorky dostalo minulý týždeň

Ruskú vakcínu Sputnik V ešte dosiaľ neposúdila Európska lieková agentúra.

Ruská vakcína Sputnik V.