SOUL. Táto zóna delí Kórejský polostrov na dva politicky úplne odlišné bloky.
Podľa vyhlásenia armády KĽDR vedie Južná Kórea v demilitarizovanej zóne proti severu "psychologickú vojnu". Tým, že povoľuje novinárom navštevovať túto oblasť, porušuje dohodu o prímerí z roku 1953, ktorá formálne ukončila trojročnú vojnu medzi oboma kórejskými štátmi.
Spojené štáty sú z porušovania prímeria zodpovedné tiež, keďže sú signatárom dohody.
"Ak budú USA a Južná Kórea pokračovať vo svojich nesprávnych krokoch a zneužívať napriek našim varovaniam demilitarizovanú zónu na medzikórejskú konfrontáciu, bude to mať za následok nepredvídateľné udalosti vrátane ľudských obetí, za ktoré budú plne zodpovedné USA," citovala z vyhlásenia agentúra AP.
Vyhlásenie vydal nemenovaný hovorca ozbrojených síl KĽDR.
Hrozí atómovou bombou
Severná Kórea pravidelne adresuje podobné hrozby voči Soulu a Washingtonu. Naposledy pohrozila obom krajinám jadrovými útokmi v reakcii na správy, že sa pripravujú na obdobie nestability v totalitnom štáte.
Napätie na Kórejskom polostrove sa zvýšilo v piatok 26. marca po tom, čo sa pri námorných hraniciach oboch Kóreí potopila v dôsledku explózie juhokórejská vojenská loď s viac ako 100-člennou posádkou. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by za nešťastím mohol byť útok KĽDR.
Štyri kilometre široké a 248 kilometrov dlhé demilitarizované pásmo slúžiace ako nárazníková zóna strážia státisíce severo- a juhokórejských vojakov. Vstup do pásma je možný len na osobitné povolenie. Novinári a turisti môžu navštevovať len dedinu Panmundžom, kde sa konali rokovania o zložení zbraní.