BAGDAD, TEL AVIV. Víťaz irackých parlamentných volieb Ajád Aláví začal cez víkend vyjednávania o koaličnej vláde.
Len tesne, o dva hlasy, porazil blok súčasného premiéra Nurí Malíkího, ktorý sa pokúša zvrátiť výsledok volieb na Ústavnom súde. Hovorí o podvodoch a žiada ručné prepočítanie hlasov. Pre Alávího to môže znamenať, že sa napriek víťaz〜stvu vo voľbách, premiérom nestane. Aláví bol irackým premiérom v rokoch 2004 až 2005. Pre mnohých Iračanov stelesňuje tento sekulárny šiíta nádej, že po tom, čo sa z krajiny stiahne Washington, neprejde Irak rovno pod iránsku sféru vplyvu.
Pozná dobre Západ
Aláví prežil dlhé roky na Západe, nemá k Iránu, na rozdiel od Malíkího, veľké sympatie a v jeho volebnom bloku figurujú aj mnohí sunniti. Alávího víťazstvo navyše s potešením zaregistrovali umiernené sunnitské režimy na Blízkom východe, ktoré s Iránom bojujú o vplyv v regióne. Či bude Aláví skutočne vzdorovať iránskym snahám o presadzovanie svojho vplyvu, je otázne.
Najprv musí ukočírovať vnútornú irackú politiku. Jeho ľudia hovoria, že expremiér je pripravený vyjednávať s každým, teda aj so svojím hlavným rivalom premiérom Malíkím. Ten si však ešte stále myslí, že vo voľbách zvíťazil on. Hovorí, že Aláví sa podieľal na volebných podvodoch.
Rovnaké obvinenia na adresu Malíkího vyslovil aj Aláví. O tom, či nejaké podvody boli má Najvyšší súd rozhodnúť zajtra.
Analytici agentúre AP povedali, že očakávajú pokračovanie predvolebnej kampane, ktorá bola špinavá a nemilosrdná.
Násilie neskončilo
Už v piatok, keď vyhlásili výsledky volieb a počas víkendu pri viacerých útokoch zahynulo viac ako 50 Iračanov, medzi nimi aj jeden z predstaviteľov Alávího zoskupenia Irakija.
Aláví na zostavenie vlády potrebuje 163 poslancov v parlamente. Sám má 91 kresiel. Na vládu bude nutná podpora Kurdov alebo radikálnych šiítov. Aláví však sníva o čo najširšej koalícii.