Pécs (Päťkostolie) a Szeged (Segedín) majú veľa spoločného. Sú centrami juhozápadu a juhovýchodu Maďarska a najvýznačnejšími kultúrnymi centrami mimo hlavného mesta. Obe sú univerzitnými mestami s množstvom mladých ľudí v uliciach.
Pred aprílovými parlamentnými voľbami sa líšia v jednom. Pécs už teraz drží budúci víťaz volieb Fidesz, v Szegede majú naopak moc ešte vládni socialisti (MSZP).
Zsolt Páva z Fideszu vyhral voľby primátora Pécsu vlani v máji takmer dvojtretinovou väčšinou. Po parlamentných voľbách v roku 2006 pritom Pécs pôsobil ako nedobytná bašta MSZP, strana tu vládla 13 rokov bez prerušenia. Primátorom bol László Toller, považovaný za sivú eminenciu MSZP. Pécs získal titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) na rok 2010 a zdalo sa, že s vládnou podporou prípravy ľahko zvládne.
V lete 2006 však Toller utrpel nehodu a dodnes leží v kóme. Mesto i miestnu MSZP zachvátil po odchode šéfa chaos. Tollerov nástupca na poste primátora zomrel v januári 2009 na rakovinu. Čoraz viac sa hovorilo o korupcii pri predražených stavebných projektoch. Prípravy na hlavné mesto kultúry viazli, chýbala im koncepcia a hrozili celoeurópskou hanbou.
Ako sa vyhnúť hanbe
Na jej odvrátenie mal Páva niekoľko mesiacov a ako dokazuje rozvŕtané hlavné námestie pred radnicou a mnoho nedokončených stavieb v meste, do začiatku roka všetko nestihol. „Je koniec marca a centrum mesta sa nedá využívať," hovorí sklamane miestny novinár Tibor Noé Kiss, aj keď uznáva, že Páva robil, čo sa dalo.
Za svoju hlavnú zásluhu Páva považuje, že k prípravám EHMK opäť prizval občianskych aktivistov, čo celý projekt vymysleli, po odklepnutí titulu ich však politici od koryta odohnali. Ukazuje objemný zväzok kultúrnych akcií, ktoré turistov tento rok čakajú. Tie najzaujímavejšie, festivaly, veľká výstava uhorskej secesie a druhá o Bauhause (mnohí jeho tvorcovia majú väzby na Pécs) však budú až v lete či na jeseň.
Nechceme radar
Okrem popularity Fideszu v celej krajine a sklamania Pécsanov z vývoja EHMK pripisuje Páva svoje víťazstvo tomu, že sa postavil proti radaru NATO, ktorý mali umiestniť na blízkom vrchu Tubes. „Nemožno ignorovať 36-tisíc podpisov proti stavbe," tvrdí Páva. „Išlo najmä o celoštátnu tendenciu, tri mesiace pred voľbami primátora Bajnaiho vláda oznámila zrušenie 13. dôchodku," bráni výkon miestnych socialistov ich nový šéf Bertalan Tóth. Strana je podľa neho v kríze, zachránia ju len nové tváre.
V Szegede sa naopak socialisti cítia stále na koni. Takmer dvojmetrový primátor László Botka (37 rokov) nepatrí len medzi najvyšších politikov v Európe, je aj jednou z posledných nádejí svojej strany. Minulý týždeň práve slávnostne otváral nový obrovský akvapark s údajne najdlhšou celoročne prevádzkovanou kĺzačkou v Európe. Ako to už pri podobných akciách pred voľbami býva, akvapark pri otváraní ešte nebol dokončený. Fungovať začne až 1. mája.
Podľa miestnej opozície ide len o ďalšiu Botkovu marketingovú akciu, mesto na akvaparku prerobí a zisk zhrabne známy podnikateľ blízky MSZP. Szeged upadá, mladí odchádzajú. „Do mesta neprichádzajú výrobné investície, ale už tu máme ôsme Tesco," hovorí predseda miestneho Fideszu László Gyimesi.
Univerzita ako mesto
„Zaspali dobu, pod investíciou si stále predstavujú nejakú fabriku na skrutky," bráni sa Botka. Mesto dlho trpelo tým, že ležalo na hranici vojnami zmietaného Balkánu. Dnes je naopak podľa Botku jeho šancou turistika, vedomostná ekonomika, cezhraničná spolupráca so srbskou Vojvodinou a rumunským Banátom, ale aj opätovné splavnenie rieky Tisy.
Segedínska univerzita má takmer rovnako veľký rozpočet ako mesto, zamestnáva desaťtisíc ľudí a intenzívne stavia. Podľa Gyimesiho sú to však reči, spoločné projekty s univerzitou zatiaľ vždy vyfučali do stratena.
Na rozdiel od iných miest istotne Fidesz v Szegede neovláda víťazná nálada. Populárny primátor je tu silným protivníkom. „Fidesz tu mal naopak vždy smolu, že mu chýbali výrazné osobnosti," hovorí univerzitný učiteľ Sándor Laczkó.
Autor: vyslaný redaktor z Pécsu, Szegedu