KÁBUL, BRATISLAVA. Po prijatej zdravotníckej reforme a zbrojnej dohode s Rusmi svoj supertýždeň ukončil americký prezident Barack Obama neohlásenou návštevou Afganistanu. Z Washingtonu na vojenskú základňu v Bagrame letel trinásť hodín bez medzipristátia.
Misia bola tak prísne utajovaná, že aj prezident vojnou sužovanej krajiny Hamíd Karzaj sa o nej dozvedel iba hodinu pred jeho príchodom, informovali americké médiá.
Tajná cesta
Väčšina Afgancov sa o Obamovej návšteve zrejme dozvedela, až keď mal byť na ceste naspäť. Obama priletel večer miestneho času a mal sa zdržať iba niekoľko hodín.
Biely dom z bezpečnostných dôvodov amerických novinárov o prezidentovej ceste informoval až v čase, keď jeho lietadlo pristálo. Biely dom do poslednej chvíle tvrdil, že trávi víkend s rodinou v Camp Davide, ako napísal denník New York Times.
Ako senátor už tam bol
Kým do Iraku, odkiaľ Američania plánujú stiahnuť väčšinu vojsk do konca augusta, zavítal Obama hneď tri mesiace po inaugurácii, cesta do Afganistanu je v prezidentskom úrade jeho prvou. A to napriek tomu, že vojna proti Talibanu je jednou z jeho najväčších zahraničnopolitických priorít.
Minulý rok oznámil, že do krajiny pošle ďalších 30-tisíc vojakov. V Afganistane však bol počas kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2008 ešte ako senátor.
Za afganským prezidentom priletel Obama helikoptérou zo základne v Bagrame, kde ho dopravil Air Force. Pristál rovno pred prezidentským palácom v Kábule. Podľa Obamovho národnobezpečnostného poradcu Jamesa Jonesa americký prezident Karzajovi „hovoril o veciach, ktoré musí urobiť a s ktorými sa afganský prezident od svojho zvolenia príliš nezaoberal". „Ide o to, ako rozdeľuje ministerské posty, bojuje s korupciou a ako by mal bojovať proti obchodníkom s drogami, ktorí sú pre povstalcov ekonomickým motorom," citovala jeho slová agentúra AP.
Nárast počtu mŕtvych vojakov
Obama prišiel do krajiny v čase veľkej domácej eufórie, keďže Kongresom prešla jeho zdravotnícka reforma a tiež oznámil dohodu s Ruskom o znížení počtu jadrových hlavíc, zdôraznila televízia CNN.
V Afganistane situácia až taká ružová nie je. Tento rok tam už zomrelo takmer osemdesiat amerických vojakov. Aj s ich kolegami sa mal vrchný veliteľ Spojených štátov stretnúť počas návštevy v Afganistane.
Jeho nová stratégia má však väčšinovú podporu: podľa prieskumu AP-GfK za ním stoji 57 percent Američanov.