MOSKVA. Rusko musí brániť svoje hospodárske záujmy v Arktíde, v ktorej sa pod morským dnom skrýva nesmierne nerastné bohatstvo. Ruský prezident Dmitrij Medvedev uviedol, že sa v regióne zvyšuje konkurenčný zápas štátov, ktoré si naň takisto robia nároky. Klimatické zmeny vyvolajú záujem o to, čo sa nachádza pod dnom, lebo polárne štáty sa budú chcieť dostať k uhľovodíkovým surovinám.
Prezident na zasadnutí ruskej rady bezpečnosti povedal, že niektoré štáty už podnikli aktívne kroky na rozšírenie svojho vedeckého výskumu v regióne, ale zvyšujú v ňom aj svoju ekonomickú a vojenskú prítomnosť.
Medvedev uviedol, že sa už podnikli opatrenia, ktorými by sa mal Rusku obmedziť prístup k arktickému bohatstvu. Nemenoval však nikoho, kto ich už urobil. Rusko si robí nárok na veľkú časť arktického dna, lebo je vraj pokračovaním jeho kontinentálneho (sibírskeho) šelfu.
Láka ich ropa
Spojené štáty, Kanada, Dánsko a Nórsko sa pokúšajú zakotviť svoje nároky na Arktídu právne. Ide im totiž o zabezpečenie si prístupu k ložiskám plynu a ropy. Pod morským dnom by sa ich mala nachádzať asi štvrtina z celkových zásob. Spory sa stupňujú nepriamo úmerne ubúdaniu ľadovca na severnom póle. Roztopenie ľadu otvorí nové morské cesty a umožní, aby sa začali ťažiť suroviny.
Catherine Loubierová, hovorkyňa ministra zahraničných vecí Lawrencea Cannona uviedla, že kanadská suverenita nad územím, ostrovmi a vodami v kanadskej Arktíde je už dlho nespochybniteľnou a historicky zabezpečenou. O Arktíde sa bude diskutovať medzi poverenými predstaviteľmi polárnych krajín v pondelok (29.3.) v meste Chelsea (provincia Quebec).
Kanada prezbrojí vojakov
Loubierová dodala, že Kanada sa rozhodla vybudovať arktickú polárnu výskumnú stanicu, ktorá bude sledovať "naše severné zdroje a vody". Vybuduje aj flotilu hliadkových lodí, hlbokomorský prístav, zvýši počet a prezbrojí svojich vojakov (rangers).
V roku 2008 podpísal Medvedev dokument o ruskej arktickej stratégii, podľa ktorej sa oblasť okolo severného pólu musí stať do roku 2020 "hlavnou strategickou surovinovou základňou". V dokumente sa hovorí o posilnení jednotiek pohraničných síl, modernizácii ich vybavenia, o vytvorení novej skupiny vojenskej sily, ktorá bude schopná "garantovať vojenskú bezpečnosť v rozličných vojensko-politických okolnostiach".
Rusko musí najneskoršie v roku 2011 dokončiť geologický prieskum určenej oblasti, aby obhájilo svoje nároky na zdroje a aby jeho arktickú hranicu uznalo medzinárodné spoločenstvo. Rusko prvýkrát podalo takúto žiadosť Spojeným národom v roku 2001, ale nepochodilo, lebo jeho argumentácia sa pokladala za nedostatočnú.