BRUSEL. nešku vyjadrené v číslach.
"Hovorím o podiele HDP na financovaní vedy a výskumu, potom je tam ukazovateľ zamestnanosti a sú tam jasné ukazovatele, pokiaľ ide o klimatické zmeny," povedal s tým, že o konkrétnych záväzkoch v oblasti vzdelania a chudoby nevznikla dohoda, preto sa o nich ešte bude rokovať na stretnutí Európskej rady v júni.
Na krátkom brífingu po ukončení druhého okrúhleho stola Európskej rady Fico zdôraznil, že nebolo správnym postupom najprv definovať ciele stratégie bez zohľadnenia možností jednotlivých štátov, ale tento proces mal prebehnúť opačne: "My sme hovorili, že poďme teraz tri mesiace viesť komunikáciu s Európskou komisiou a povedzme, na čo národné štáty máme a nemáme a na základe toho povieme, či tri percentá HDP (na vedu a výskum) sú realistické, alebo nie sú realistické alebo či 75-percentná zamestnanosť je reálna alebo nie je reálna."
Fico objasnil, že s cieľmi ako takými problém nemá, ale ich kvantifikáciu nepovažuje za triezvu. "Ak Európska rada povie, že chce vyššiu vzdelanosť, že chce viac investícií do vedy a výskumu toto plne podporujeme," povedal s tým, že len čísla sú sotva splniteľné.
Premiér SR ocenil, že sa do záverov podarilo dostať odseky o kohézii. "Je tam priamy odkaz na spoločnú poľnohospodársku politiku, je tam priamy odkaz na súdržnosť nielen v regiónoch, ale aj na územnú a sociálnu. To sú všetko veci, ktoré umožňujú Slovenskej republike ako novému členskému štátu do roku 2020 veľmi jasne profitovať ... z toho, že súdržnosť bude zabezpečovať rozdeľovanie fondov v rámci celej EÚ."
Celkovú atmosféru na summite, z ktorého pricestoval dnes v popoludňajších hodinách, označil Fico za dusnú. "Priemyselná výroba klesala na úroveň 90. rokov, prepad HDP je mínus štyri percentá v roku 2009, (je tu) prudký nárast zadlženosti na 80 percent, prudký nárast deficitu na sedem percent, dokonca sa ráta až 7,5 percenta," konštatoval s tým, že lídri cítia, že kríza sa ešte neskončila.
Dnešný druhý deň summitu EÚ nepriniesol nič nové v dohodách ohľadom Grécka. Premiér novinárov informoval aj o svojom krátkom rozhovore s prezidentom Európskej centrálnej banky Jeanom Paulom Trichetom, ktorý naznačil, že sa už ukazujú prvé pozitívne výsledky štvrtkového rozhodnutia Európskej rady ohľadom pripravenej pomocnej ruky pre Atény.
Diskusia na tému boja proti klimatickým zmenám dnes mala oficiálne tvoriť tematické jadro v pléne Európskej rady. Podľa Fica sa však niesla v pesimistickom duchu a nepriniesla nič nové: "Opäť sa hovorilo o tom, prečo Kodaň zlyhala."
V záveroch sa však objavil nový článok, ktorý hovorí, že pokiaľ aj iní veľkí hráči budú súhlasiť so záväzkami v tomto smere, Európska únia má ambíciu ísť až na 30 percent, odpovedal Fico na otázku TASR. Tento bod vníma ako ukazovateľ toho, že Európa chce byť stále rýchla. Kodaň sa podľa neho skončila sklamaním práve preto, že "ostatné vyspelé krajiny neboli schopné reagovať tak rýchlo a mať také ambiciózne plány, ako mala Európska únia".