PRAHA, BRATISLAVA. ODS zdvihla hlavu. To boli prvé slová nového volebného lídra českej pravice. Petr Nečas sa ním stal vo štvrtok večer po päťhodinovom rokovaní ODS.
Najväčšej českej pravicovej strane sa predchádzajúceho volebného lídra Mirka Topolánka podarilo zosadiť na druhý raz. Jeho kritici z regiónov to mali tentoraz premyslenejšie ako politické špičky ODS v utorok.
Za jeho odstúpenie z juhomoravskej kandidátky strany hlasovalo podľa serveru iHned 37 zo 45 prítomných. Namiesto dvanástich rokovali len päť hodín. „Mali sme na rokovaní rušičky mobilného signálu,“ potvrdil serveru iDnes aj technickú prípravu hovorca ODS. Straníci nechceli, aby z rokovania unikli informácie, ako sa to stalo v utorok.
Topolánek ako líder hodný strany, píše Peter Morvay.
ČSSD: Je to skazená treska ODS tak ide do májových volieb s líderským duom: šéfom strany Mirkom Topolánkom a volebným lídrom Petrom Nečasom. Ako sa zmena prejaví v kampani, už vo štvrtok naznačila ČSSD. Na novú tvár pravice zaútočila sotva dve hodiny po skončení výkonnej rady ODS.
„ODS je teraz ako skazená treska: vnútri zhnitá, na povrchu lesklá,“ vyhlásil líder socialistov Jiří Paroubek. ODS vyčíta, že nevymenila aj ďalších lídrov, ktorí „sú zodpovední za politickú korupciu, justičnú mafiu a asociálnu politiku“. Nečas bol v Topolánkovej vláde ministrom sociálnych vecí.
Keď sa v piatok Nečas odmietol podpísať pod Paroubkovo memorandum o slušnej kampani, zaútočil znovu. Nečasa označil za „bábku“ podpredsedov ODS.
Petr Nečas (45)
Podpredseda ODS a od štvrtka aj jej volebný líder a kandidát na českého premiéra. „Pán Čistý“ sa za 19 rokov v politike držal bokom od afér. Chýba mu charizma a rozhodnosť, ako exminister sociálnych vecí je však odborník. S manželkou a štyrmi deťmi žije na Morave.
"Má dobrú povesť. Nemal príležitosť sa do niečoho namočiť," hovorí o Petrovi Nečasovi politológ Bohumil Doležal.
FOTO - ČTK
Mirek Topolánek čelil výzvam na odstúpenie po tom, ako v rozhovore pre gay časopis Lui zaútočil na cirkev, obyčajných Čechov aj obľúbeného premiéra Jana Fischera. „Nečas je na rozdiel od Topolánka skutočný konzervatívec, ktorý tým ideám verí a žije podľa nich,“ povedal SME politológ Jiří Pehe.
Nečasovská ODS to však ľahké mať nebude. Jej nový líder je síce podľa januárového prieskumu CVVM populárnejší a spoločnosť rozdeľuje menej ako Topolánek, na druhej strane v popularite výrazne zaostáva za politikmi ČSSD, Cyrilom Svobodom (KDU-ČSL) či Karlom Schwarzenbergom (TOP 09).
S Nečasom na čele ODS je to ako s kampaňovými bilbordmi. ČSSD, ktorá ich mala nachystané proti Topolánkovi, musí teraz kupovať nové. Ale to platí aj pre ODS.
Koniec sporov?
Podľa politológa Bohumila Doležala bude Nečas pre Paroubka slabý súper. „Nie je arogantný, ale to nie je žiadna záruka kvalitného politika,“ hovorí pre SME Doležal. Podľa analytika Peheho je Nečasovou najväčšou slabosťou jeho vlastná ODS. „Preberá stranu, ktorá je vnútorne rozdelená a nečitateľná. Môže presvedčivo popísať program ODS, ale prehlušia ho jej škandály,“ dodáva Pehe.
Nevýhodou je tiež to, že napriek výzve Nečasa a ostatných politikov zostáva Topolánek predsedom. Odvolať ho môže až stranícky kongres po voľbách.
„Topolánek si dáva čas, aby odišiel v správnej chvíli ako štátnik,“ hovorí Pehe. „Alebo stále hrá politickú hru a chystá v prípade prehry ODS návrat.“
Nečas má v tom jasno. „Urobili sme správny krok, ktorý nášmu volebnému úspechu prospeje. Ľudia nečakajú, že sa budeme zaoberať našimi problémami,“ vyhlásil po svojom zvolení.