SOUL, BRATISLAVA. V Žltom mori sa odohral incident, ktorý môže mať vážne dôsledky. Neďaleko hraníc so Severnou Kóreou sa potopila juhokórejská vojnová loď. Špekulovalo sa, že ju mohlo zasiahnuť torpédo námorníctva Severnej Kórey.
Zo 104 námorníkov sa podľa juhokórejských médií, ktoré citoval Reuters, podarilo zachrániť najmenej 59 ľudí. Predpokladá sa, že mnohí pri incidente zahynuli.
Napätie medzi Kóreami
- 2009: Jeden Severokórejčan zahynul počas námornej bitky medzi oboma krajinami.
- 2002: Štyria námorníci z Južnej Kórey a asi 30 zo Severnej Kórey zahynuli počas bitky.
- 1999: Najmenej 17 Severokórejčanov zomrelo počas prestrelky na mori.
- 1998: Južná Kórea zadžala severokórejskú miniponorku vo svojich vodách. Zdroj: BBC
Plavidlo s výtlakom 1200 ton sa potopilo po tom, čo v jeho zadnej časti došlo k explózii. Jej príčina nebola známa. Médiá špekulovali, že loď išla ku dnu po zásahu severokórejského torpéda. Medzi krajinami sa v posledných desiatich rokoch odohrali menšie námorné konflikty aj s obeťami.
Ak by sa však útok potvrdil, bolo by to výnimočné a mohlo by viesť k zvýšenému napätiu medzi oboma krajinami, ktoré sú oficiálne stále vo vojnovom stave.
Juhokórejský prezident ihneď zvolal zasadanie bezpečnostnej rady. Predstavitelia však nič nevedeli potvrdiť. „Nie je to jasné, či je Severná Kórea do toho zapletená,“ povedala hovorkyňa prezidenta pre Reuters.
Televízia MBC však citovala zdroje juhokórejského ministerstva obrany, podľa ktorých je nepravdepodobné, že do potopenia lode bola zapojená komunistická Severná Kórea.
Juhokórejská tlačová agentúra Jonhap citovala predstaviteľa prezidentského úradu, podľa ktorého satelitné snímky a ďalšie informácie nepotvrdzujú žiadnu prítomnosť severokórejskej armády v oblasti v čase potopenia plavidla.
Niektoré správy hovorili, že neskôr iná juhokórejská loď strieľala na neidentifikovateľné plavidlo na severe. Podľa BBC však ďalšia správa hovorila, že išlo iba o kŕdeľ vtákov.
V súčasnosti sú vzťahy medzi oboma Kóreami napäté, zastavila sa aj ekonomická spolupráca.