WASHINGTON.
Podľa informácii Bieleho domu nový pakt obmedzí počet rozmiestnených strategických jadrových hlavíc z 2200 na 1550. Dohoda, ktorej súčasťou dohovoru sú aj prísne overovacie procedúry, bude mať desaťročnú platnosť s možnosťou predĺženia o ďalších päť rokov.
Úspešné zavŕšenie rokovaní o novej dohode o znížení jadrových zbraní z čias studenej vojny vyvolalo vlnu spokojnosti tak v Rusku, ako aj v USA.
Najväčší úspech Obamu
Prezident USA privítal uzavretie novej americko-ruskej odzbrojovacej dohody ako významný krok smerom k vytvoreniu sveta bez jadrových zbraní.
Pozorovatelia označujú uzavretie historickej dohody za najväčší zahraničnopolitický úspech Obamu od jeho vlaňajšieho nástupu do prezidentského úradu. Ide o súčasť Obamom deklarovaných snáh o otvorenie novej kapitoly vo vzťahoch s Moskvou.
"Premenili sme slová na činy. Dosiahli sme pokrok, ktorý je jasný a konkrétny," vyhlásil Obama počas prejavu v Bielom dome. "Dnes sme podnikli ďalší krok, aby sme sa rozišli s dedičstvom 20. storočia a vybudovali bezpečnejšiu budúcnosť pre naše deti."
Spokojnosť vyjadril aj Kremeľ. Hovorkyňa ruského prezidenta v piatok potvrdila, že obe strany dosiahli "zhodu vo svojich záujmoch a vyjadrili vieru, že tento fakt posunie ich vzťahy na novú, vyššiu úroveň". Ako dodala, obaja prezidenti si za vzájomnú spoluprácu poďakovali.
Komplikácie kvôli americkým plánom
Posledné detaily historickej dohody, označovanej ako nová zmluva START, dotiahli prezidenti oboch veľmocí v priebehu dnešného telefonického rozhovoru. Dohovor vstúpi do platnosti až po ratifikácii americkým Senátom a ruskou Štátnou dumou.
Najkomplexnejšia zmluva o jadrovom ozbrojení za ostatných takmer 20 rokov neobsahuje žiadne limity na súčasné alebo plánované systémy raketovej obrany. Rusko pôvodne žiadalo, aby dokument obsahoval obmedzenia aj v tejto oblasti.
Rusko a USA rokovali o novej dohode už takmer rok. Platnosť zmluvy START z roku 1991, ktorú podpísali vtedajšie hlavy oboch veľmocí, sovietsky prezident Michail Gorbačov a americký prezident George Bush, vypršala už 5. decembra 2009. Rokovania o nástupníckej dohode skomplikovali americké plány na rozmiestnenie protiraketového systému v Európe.