SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Fidesz: Jobbik pomôže Slotovi

Blízky spolupracovník Viktora Orbána, ktorého strana suverénne vyhrá aprílové voľby, odsúdil maďarských radikálov.

Viktor Orbán sa už pripravuje na prevzatie moci. Voličov však varuje, že ich nečakajú medové týždne.Viktor Orbán sa už pripravuje na prevzatie moci. Voličov však varuje, že ich nečakajú medové týždne. (Zdroj: SME ­ TIBOR SOMOGYI)

Zirc, „najvyššie položené mesto v Maďarsku" na severe od Balatonu, je obľúbeným výletným miestom pohoria Vysoký­ Bakoň. Znamená to, že najvyšší vrch pohoria má len niečo nad 700 metrov.

Maďarské voľby a preferencie
 • Prvé kolo parlamentných volieb sa uskutoční 11. apríla.
 • Druhé kolo 25. apríla.


Marcové preferencie podľa agentúry Szonda Ipsos medzi rozhodnutými voličmi:

 • Fidesz: 57 percent
 • Socialisti: 20 percent
 • Jobbik: 17 percent

Práve tu mal v utorok predvolebný míting László Kövér, predseda republikovej rady a jeden z najznámejších politikov budúcej vládnej strany Fidesz. Prvé kolo maďarských parlamentných volieb bude 11. apríla a Fidesz by podľa prieskumov volilo asi 60 percent rozhodnutých voličov.

Temný zakladateľ Fideszu

Kövér patril na konci osemdesiatych rokov minulého storočia k zakladateľom Fideszu. Jeho oficiálne funkcie v strane vždy nezodpovedali jeho reálnemu vplyvu.

Je považovaný za sivú eminenciu Fideszu a veľmi blízkeho spolupracovníka šéfa strany Orbána, za ktorého predchádzajúcej vlády bol ministrom bez kresla dohliadajúcim na tajné služby.

Pre jeho radikalizmus ho politickí protivníci nazývajú „temnou stranou Viktora Orbána". Novinári ho obľubujú, pretože si neberie servítky.

László Kövér. FOTO: PETER MORVAY

Kövérovo skoro dvojhodinové rečnenie v Zircu sa však držalo hlavnej línie straníckej komunikácie posledných týždňov pred očakávaným prevzatím moci.

Všemožne sa snažil schladiť očakávania, ktoré strana sama v posledných rokoch živila a pripraviť pôdu na to, že Fidesz - aspoň nie krátko po voľbách - nesplní svoje sociálne sľuby, nevráti ľuďom všetko, čo im zobrali úsporné opatrenia súčasnej vlády Gordona Bajnaia.

Nijaké veľké sľuby

Aj keď to Fidesz donedávna sľuboval, Kövér už nehovoril o vypovedaní zmluvy s Medzinárodným menovým fondom. Jeho pôžička zachránila Maďarsko pred štátnym bankrotom, podmienkou však bolo zníženie deficitu a drastické rozpočtové škrty.

Cez Pešť na Teherán


Nechcenými účastníkmi maďarskej predvolebnej kampane sa stali dve izraelské prieskumné lietadlá Gulfstream V (pripomínajúce menšie osobné lietadlá), ktoré sa minulú stredu priblížili k budapeštianskemu letisku Ferihegy, minuli ho však bez pristátia.

Čo presne izraelské stroje nad Budapešťou robili, nevieme, a každý si vec vysvetľuje podľa svojich potrieb. Maďarské ministerstvo obrany tvrdí, že bolo všetko v poriadku, povolený let bol súčasťou dlhodobej vojenskej spolupráce medzi Izraelom a spriaznenou Severoatlantickou alianciou.

Stroje cestou do Budapešti preleteli aj cez Turecko a Bulharsko.

Minister dopravy však včera priznal, že sa pri povoľovaní letu porušili niektoré zákony, a najmä neboli o ňom dopredu informované tajné služby ani parlament. Odvolal preto niekoľko úradníkov.

Fidesz inicioval zvolanie bezpečnostného výboru parlamentu a žiada hlavu ministra obrany.

„Ktovie, aké údaje tu zbierali,“ naznačoval temne politik strany László Kövér. Krajná pravica, neprekvapivo, prípad považuje za súčasť židovskej agresie proti Maďarsku a dôkaz toho, že súčasná vláda Gordona Bajnaia je lokajom sionistov.

Médiá špekulujú, že išlo o prípravy útoku na Irán, ktorý majú Izraelčania podobne ďaleko ako Maďarsko.

Treba len dúfať, že si Budapešť nepomýlia s Teheránom, ani keď vyšlú bombardéry.

Peter Morvay

Tvrdo naopak zahriakol aktivistu extrémistického Jobbiku, ktorý požadoval vypovedanie zmluvy, aby vraj Maďari nemuseli aj naďalej pracovať za minimálnu mzdu v „židovskom Tescu".

Podľa Kövéra si musí Maďarsko zachovať dôveru veriteľov, ktorých pôžičky dnes umožňujú fungovanie štátu. Inak nastane „apokalypsa", akú si dnes nikto nedokáže predstaviť, „učitelia či policajti" nedostanú platy.

„Nebude ihneď všetko dobré," vysvetľoval Kövér publiku. Do konca roka sa vraj nová vláda musí zamerať na sanáciu financií, pretože z vlani prijatého rozpočtu „nie je pravda jediné číslo."

Pesimistický Fidesz a väčšia kontrola médií

Ťažko však bude aj naďalej a Maďarsko podľa Kövéra môže len dúfať, že sa raz vráti k hospodárskemu rastu a sociálnym výdobytkom z čias Orbánovej vlády v rokoch 1998 - 2002.

Predchádzajúce socialistické vlády totiž nielen zničili krajinu. Podľa Kövéra sa snažili zámerne a premyslene ožobráčiť Maďarov, aby z nich vytvorili ovládateľné masy, ktoré neohrozia ich moc.

Aby zmiernil zjavné sklamanie poslucháčov, že 12. apríla nenastane raj na zemi, Kövér sľuboval, že vinníci budú „v rámci zákonnosti" volaní na zodpovednosť. Avizoval tiež nový mediálny zákon, umožňujúci prísnejší postih médií, ktoré dnes šíria o Fidesze klamstvá.

Zároveň sa Kövér tvrdo pustil do krajne pravicového Jobbiku, ktorý hrozí Fideszu zobrať časť voličov.

Aj z reakcií poslucháčov bolo jasné, že sa sympatie mnohých z nich klonia k obom stranám a radi by videli ich spoluprácu. „Nechceme s nimi spolupracovať v ničom," vyhlásil Kövér, podľa ktorého Jobbik prekračuje rámec demokracie a ak myslí svoje tvrdenia vážne, bolo by ho treba v záujme zákonnosti zakázať.

„Niečo také povedal Hitler," charakterizoval Kövér tvrdenie šéfa Jobbiku Gábora Vonu, že jeho strana vstúpi do parlamentu, aby tam do niekoľkých mesiacov bola jedinou.

Kövérov míting.

Jobbik: Slotova trampolína

Kritizoval tiež politika Jobbiku, ktorý v Maďarskej televízii hovoril o revízii súčasných hraníc Maďarska. Jobbik sa už teraz pripravuje na oslavy výročia Trianonu 4. júna.

„Dvanásteho júna budú na Slovensku parlamentné voľby a Slota sa netají tým, že mu do parlamentu pomôžu práve Maďari, Trianon a najmä Jobbik," varoval Kövér.

Orbánov kolega: Chceme, aby sa do nás už nekopalo

To, že Fica podporuje väčšina krajiny, ho neudivuje. A nemyslí si, že je za tým iba antimaďarská karta. LÁSZLÓ KÖVÉR, predseda republikovej rady Fideszu a jeden z najbližších spolupracovníkov Viktora Orbána.

Vláda Fideszu sa podľa vás bude musieť pohybovať po dopredu určenej dráhe. Čo teda od tejto vlády možno očakávať?

„To, že sa bude snažiť krajinu dostať z tejto dráhy. Najprv bude musieť urobiť inventúru, zistiť reálny ekonomický, finančný stav krajiny, rozpočtu, jej inštitúcií, zistiť, nakoľko je možné fungovanie týchto inštitúcií financovať. Druhým krokom zrejme musí byť dohoda s veriteľmi, ktorí dnes svojimi pôžičkami zaisťujú fungovanie krajiny. Je jasné, že deficit dohodnutý súčasnou vládou s IMF nie je udržateľný, opak už dnes netvrdí žiadny ekonóm, ktorého možno brať vážne. Nemáme inú možnosť, ako zaistiť funkčnosť štátnych inštitúcií. Ak sa nám to podarí, bude takto získaný polrok vari stačiť na prípravu ďalších troch rozpočtových rokov, umožňujúcich hospodársku politiku, ktorá ekonomiku nielen postaví na nohy, ale jej umožní aj nový rast."

V programe Fideszu sa píše, že vzťahy so susednými krajinami treba postaviť na nové základy. Čo to znamená?

„Najmä to, že musíme získať späť minimum svojej autority, na ktorú má nárok každá bývalá komunistická krajina. Za posledné roky si do nás z našich susedov nekopol azda len ten, čo nás v našom ponížení poľutoval. Robil to však vlastne každý, od Rakúšanov cez Rumunov po slovenskú politickú elitu, príklady idú od rakúskej spaľovne odpadov postavenej na hraniciach s Maďarskom až po rôzne ponižovanie prezidenta Sólyoma. To pre Maďarsko za posledných dvadsať rokov nebolo typické. Je to výsledok posledných ôsmich rokov, keď bývalý predseda socialistickej strany, predtým minister zahraničia povedal, že sa musíme naučiť byť malými. Darilo sa im pritom tak dobre, že zminimalizovali autoritu krajiny."

Čo to znamená v praxi?

„To, že sa nebudeme pánu Ficovi, a už vôbec nie pánom Mečiarovi a Slotovi ospravedlňovať za to, že existujeme. Diplomatické možnosti a prostriedky, ktoré napriek negatívnemu imidžu krajiny Fidesz má, využijeme v záujme vytvárania tlaku na tých, čo si myslia, že by mohli protimaďarskú politiku používať ako nástroj riešenia vnútropolitických problémov."

Aké možnosti zahraničnej politiky Fideszu konkrétne myslíte? So sťažnosťami smerovanými na európske inštitúcie Maďarsko neuspelo.

„Obracanie sa na európske a medzinárodné inštitúcie by prinieslo viac úžitku, ak by bolo osadenstvo maďarského ministerstva zahraničia odborne aj mentálne spôsobilé pripraviť medzinárodne právne odôvodnenie stanoviska, ktoré malo v princípe zastávať. Podľa toho, čo viem, to súčasný maďarský diplomatický aparát v podstate odsabotoval, neurobil nič podstatné preto, aby veci týkajúce sa Maďarov na Slovensku vyzerali inak, či už to bol jazykový zákon, alebo nevpustenie prezidenta Sólyoma na Slovensko."

Vo svojom vystúpení ste ako príklad uvádzali slovenské ekonomické reformy. Napríklad na tamojšiu zdravotnícku reformu však dnešný premiér Fico útočil rovnakými argumentmi ako Fidesz na maďarskú. Nie je to rozpor?

„Nie je v tom rozpor, ohľadne zdravotníckej reformy som Slovensko nespomínal. Na zdravotnícku reformu tohto typu mám rovnaký názor, či už ju zaviedli na Slovensku, alebo teraz v Rumunsku. Hovoril som o rovnej dani ako o výzve, ktorá zlepšila konkurenčnú schopnosť slovenskej ekonomiky, a je teda určitým referenčným bodom aj pre Maďarsko. Ohľadne politiky Ficovej vlády sa nečudujem, že ju podporuje väčšina krajiny a nepodceňujem ani Slovákov natoľko, aby som si myslel, že ju podporujú len preto, lebo pravidelne hrá na protimaďarské struny. Podporu má, lebo na ekonomických základoch vytvorených jej predchodcom pokročila ďalej smerom, ktorým sa snaží slovenským ľuďom v ich krajine zaistiť viac možností. A zároveň ich ochrániť pred tým, čo maďarská vláda nedokázala, ochrániť svojich gazdov či spotrebiteľov: aby im z vrecka pre zahraničné záujmy neťahali viac peňazí, než je nutné."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 2. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 3. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 4. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 5. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 7. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 9. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 10. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 3. Aj panelák môže byť Smart
 4. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 5. Pri uzatváraní PZP už nedominuje január
 6. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 060
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 8 345
 3. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 5 067
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 317
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 501
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 026
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 858
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 480
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 721
 10. Kanceláriám ešte neodzvonilo 1 590
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Novinárka Monika Tódová.

Písali o svedkovi Petrovi Tóthovi.


3 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

Trestné oznámenie podal Peter Tóth, ktorý sledoval novinárov pre Kočnera.


1 h

Neprehliadnite tiež

Paul Rusesabagina

Jeho rodina, príbuzní a tím obhajcov odmietli celý proces ako politický.


TASR 23m
Vakcína od spoločnosti Pfizer-BioNTech.

Štúdie sa zúčastnilo 2 268 detí.


44m
Utečenecký tábor pri prístave vathy na ostrove Samos.

Tábor má technologické prostriedky na kontrolu a bezpečnosť.


TASR 55m
Jednotky NATO cvičia v rámci Trident Juncture základni Trapani na Sicílii.

Manévre pod názvom Rapid Trident sa odohrávajú zhruba 25 kilometrov od poľských hraníc.


TASR 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu