SME

Jan Fischer: Som na neplatenej dovolenke

Bola to úžasná skúsenosť, ale chcem už odísť, povedal český premiér v rozhovore pre denník SME.

Jan Fischer (1951) sa narodil do rodiny matematických štatistikov a poistných matematikov. Štatistika zlákala aj jeho. V roku 1990 sa stal podpredsedom Federálneho štatistického úradu, v roku 2003 šéfom Českého štatistického úradu. Na starosti mal najmä pJan Fischer (1951) sa narodil do rodiny matematických štatistikov a poistných matematikov. Štatistika zlákala aj jeho. V roku 1990 sa stal podpredsedom Federálneho štatistického úradu, v roku 2003 šéfom Českého štatistického úradu. Na starosti mal najmä p (Zdroj: MF DNES - NGUYEN PHUONG THAO)

Šéf českej úradníckej vlády presne dodržal dohodnutý čas: 40 minút. Keď uplynul, odišiel presne tak, ako prišiel: s úsmevom a pevným stiskom ruky. Aj keď sa vyjadroval diplomaticky, nervozitu pri niektorých témach neskrýval. Mračil sa pri urážkach šéfa ODS, obvineniach z korupcie či podriaďovaní sa ČSSD. Rozžiaril sa pri slovenskom eure a otázke o odchode z politiky. Najpopulárnejší český premiér v histórii JAN FISCHER v nej nechce zostať. Nemá na ňu žalúdok.

Šéf ODS Mirek Topolánek vás urazil. Hovoril o vás ako o Židovi, ktorý uhýna. Povedali ste už, že jeho slová boli „scestné a hlúpe". Ktorý z Topolánkových výrokov vám prekážal najviac?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Považujem to za uzavretú vec. Na svojom vyhlásení nemám čo meniť. Povedali ste to správne: Príjemné to nebolo."

Vaša úradnícka vláda vznikla na dohode ČSSD, ODS a Zelených. Nakoľko vaše rozhodnutia vznikajú na Úrade vlády a nakoľko v politických centrálach?

„Naša vláda stojí na politickej dohode po páde vlády predchádzajúcej. Bola však vymenovaná ústavným spôsobom vyslovením dôvery. Súčasťou dohody bolo, že vláda nebude prichádzať s návrhmi reformného typu či zásadnými legislatívnymi zmenami. Komplikácia je v tom, že namiesto päťmesačného mandátu konzumujeme celý rok. Je to o dvoch obdobiach a dosť odlišných. Pokiaľ ide o to druhé, ja sa vôbec necítim tak, že by som pobehoval z jedného straníckeho sekretariátu a na všetko sa pýtal, čo mi poradia, a potom zase zdesene bežal k tým druhým alebo tretím, aby som si overil, či mám urobiť to či ono. Samozrejme, vyvažovanie a konzultácie patria k vláde tohto typu, ale nie je to každodenná komunikácia."

SkryťVypnúť reklamu

Aj takí dominantní politici, ako sú Jiří Paroubek a Mirek Topolánek, vám dávajú dosť autonómie?

„Vláda vždy rešpektovala princíp, že reformnú iniciatívu nevyvíjala, takže nemali dôvod zdvíhať obočie. No a sme dva mesiace pred voľbami, strany sa začínajú venovať svojim problémom, programom a kampaniam. Všeobecne záujem o činnosť vlády zo strany politikov upadá. Ako súčasť tej kampane si občas do vlády šťuchnú, skritizujú ju. Presne som to predpokladal, dokonca som si myslel, že to bude ešte horšie a príde to skôr."

Nelákalo vás to zabaliť?

„Ak som mal myšlienky, že by som s tým mal seknúť, tak v prvých štyroch týždňoch. Musel som zostaviť vládu, veľa vecí bolo nových, mal som tím troch ľudí a žiadne poradenské štáby, musel som sa veľa vecí naučiť sám, hlavne ako komunikovať s politikmi, triediť priority, program. Vtedy mi sem-­tam napadlo: To mi bol čert dlžný. Potom prišlo rozmýšľanie, keď som sa dozvedel, že predčasné voľby nebudú (odstúpila od nich ČSSD vlani v septembri - pozn. red.). Ako prvé mi napadlo: Kontrakt sa skončil, službu som vykonal, odchádzam. Situácia však bola veľmi turbulentná a považoval by som to za detinské."

SkryťVypnúť reklamu

Keď ste sa stali premiérom, povedali ste: „Táto vláda chce prejaviť až tvrdohlavú technokratickú autonómiu a pripraviť rozpočet podľa najlepšieho vedomia a svedomia." V decembri prešli v parlamente všetky návrhy ČSSD a plánovaný deficit sa zvýšil. Vtedy ste neuvažovali o demisii?

„Dohodli sme sa vo vláde, že predložíme rozpočet chladnokrvný, technokratický a krotiaci deficit, ktorý sme považovali za ešte znesiteľný. Aj keď je veľký. Ale ak by sme to nechali bežať, nebolo by to 160, ale 230 miliárd korún. S vnútornou štruktúrou nie som šťastný, ale deficit 5,3 percenta HDP ako záväzok bol splnený. To, čo nám Snemovňa zvýšila a čo by viedlo k 5,7 percenta, sme skrotili tým, že nedovolíme tie peniaze jednotlivým rezortom čerpať, kým sa situácia nezlepší."

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy ste podporu proti ČSSD hľadali dokonca u TOP 09, ktorá nie je vo vláde, zato v parlamente vznikla koalícia ČSSD a komunistov. Nechceli ste vtedy odísť?

„A čo by sa stalo? Podali by sme demisiu, prišiel by niekto iný a skončil by v rovnakej poslaneckej aritmetike. Nie som schopný prekonfigurovať aritmetiku hlasov v Snemovni, žiadnymi hlasmi nedisponujem."

Do vlády ste išli s „koalíciou" ČSSD, ODS, Zelených, a tá sa vtedy rozpadla.

„Ak by som si už v decembri myslel, že vláda má podporu 160 a niečo poslancov, bol by som naozaj - ak dovolíte - naivný ako hojdací kôň. To druhé obdobie od začiatku znamenalo veľkú prípravu na voľby. Teraz sa však už žiadna dráma vo vláde odohrávať nebude. Príde ešte obdobie demisné, ktorého dĺžku sa vôbec neodvažujem odhadnúť. Môže sa stať, že vláda bude musieť pripraviť nielen kontúru, ale možno aj náplň rozpočtu na rok 2011."

SkryťVypnúť reklamu

Jedna dráma tu ešte je. Zelení ohlásili odchod z vlády. Keď ste ako premiér začali, povedali ste: „Na dĺžku dvoch paží sa snažím byť od sveta, v ktorom existuje korupcia a neprijateľné ovplyvňovanie." Bývalý šéf Zelených Martin Bursík vás obvinil, že lobujete za pološtátny energetický gigant ČEZ.

„Nelobujem za ČEZ. A už vôbec neviem, za koho by som mal lobovať. Či za ČEZ, alebo za CzechCoal, ktorí sú považovaní za úhlavných konkurentov. Tendencie o CzechCoal som tu počúval, keď som ešte nemal ani jednu nohu vo vláde. Ak si niekoho držím na dĺžku paže, sú to tieto štruktúry. Hovoriť o niekom v súvislosti s korupciou znamená ho kriminalizovať. A to so svojím menom spojovať nenechám."

Prečo ste tlačili na rozhodnutie exministra Zelených Jana Dusíka o modernizácii najväčšej českej hnedouhoľnej elektrárne Prunéřov, ktorú vlastní ČEZ?

SkryťVypnúť reklamu

„Nikoho som nikam netlačil. Minister Dusík nebol pripravený rozhodnúť vo veci Prunéřova. Jeho rozhodnutie by som rešpektoval. Vyhlásil, že nie je schopný ho vydať. Nevydal ho a rozlúčil sa s vládou. Mňa to mrzí. Spolupracoval som s ním veľmi dobre."

Prečo ste ministerstvo životného prostredia podradili pod ministra poľnohospodárstva, ktorého nominuje ČSSD, a nevrátili ho Zeleným?

„To by bol už tretí zelený minister. Zvolil som manažérsky najpochopiteľnejší postup, ktorý bol obvyklý aj v minulých vládach. Dať tam dva mesiace pred voľbami nového ministra, ktorý sa bude rozhliadať, či využiť niektorého námestníka... Chcel som to vyriešiť rýchlo a v rámci kompetencií, ktoré mi ústava dáva."

Do volieb síce sú dva mesiace, ale - ako ste sám povedali - vláda môže v demisii vládnuť niekoľko ďalších mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

„Vláda v demisii má obmedzené právomoci. Minister tam nájde námestníkov, ktorí tam sú teraz, nebude robiť žiadne personálne zemetrasenia."

Boj s korupciou je vašou prioritou. Minister vnútra za ČSSD Martin Pecina povedal, že informácie o podplácaní pri nákupe švédskych stíhačiek Gripen spred deviatich rokov sú vyfabrikovaná kauza. Čo si myslíte vy?

„Ja neverím tomu, čo o tom čítam v novinách. Či je to o gripenoch alebo Panduroch (kauza, pri ktorej mali českých politikov uplácať predajcovia obrnených transportérov - pozn. red.), vždy žiadam, aby orgány, ktoré to majú na starosti, či polícia alebo prokuratúra, konali. Nezávisle, vo svojich kompetenciách a energicky."

V Británii však za Gripeny už trestali a vyšetrujú ďalej, kým v Česku je vyšetrovanie uzavreté s tým, že trestný čin sa nestal. Nie je to problém?

SkryťVypnúť reklamu

„Prípad Gripenov je úplne mimo pôsobnosť mojej vlády a ja nechávam na príslušných orgánoch, aby sa samé rozhodli, ako majú postupovať. Keď vyšlo o Panduroch to, čo vyšlo v MF Dnes, ja som si takmer okamžite pozval na schôdzku policajného prezidenta a vrchnú prokurátorku a žiadal som: Postupujte energicky, chápte to ako prioritu, konajte v súlade so zákonom, podľa vašich kompetencií a asi za mesiac mi podajte správu. Začiatkom apríla si schôdzku zopakujeme."

Takže, keď bude končiť vláda a vyšetrovanie Gripenov sa neobnoví, budete odchádzať s tým, že proti korupcii ste spravili všetko, čo ste mohli?

„Určite áno."

Kým boli vo vláde napevno Zelení a ODS bola stabilná aspoň navonok. Teraz je ODS v kríze, Zelení sa sťahujú a ČSSD dominuje. Necítite sa Paroubkovým rukojemníkom?

SkryťVypnúť reklamu

„Necítim sa byť rukojemníkom ani Paroubka, ani žiadneho iného lídra politickej strany. Nikdy som sa tak necítil. Vždy je niekto nespokojný a má pocit, že som priklonený k tomu či onomu. Vnútorné pnutie v ODS na fungovanie vlády vplyv nemá. A vystúpenie Zelených môžem len vziať na vedomie."

O pár dní sa stretnete so slovenským premiérom Robertom Ficom. Chcete niečo zvláštne v česko-slovenských vzťahoch presadiť?

„Tam už nie je potreba niečo presadzovať. A teraz to nehovorím diplomatickým jazykom: Vzťahy fungujú výborne nielen na vrcholnej úrovni. Po rozvode v roku 1993 si môžeme byť užitoční výmenou toho, čo robíme odlišne."

Napríklad euro, ktoré Česko ešte nemá?

„Samozrejme. Slovenská skúsenosť so zavedením eura bola azda úplne najhladšia. Aj v porovnaní so Slovinskom. Bolo to určite poučné. My sme od eura ešte ďaleko."

SkryťVypnúť reklamu

Úspechom vašej vlády bolo súdne rozpustenie Dělnickej strany. Je extrémizmus v Česku stále problém?

„Za problém ho budem považovať dovtedy, kým bude v krajine prítomný. Teraz sa ho darí držať našťastie na okraji, nepreniká do politického spektra. Som presvedčený, že keby Dělnická strana nebola zakázaná, neuspela by."

Vy a vaša rodina ste pre židovský pôvod dostali vyhrážky. Má váš syn ešte ochranku?

„Má. Či ju potrebuje, nechám na vyhodnotení ochrannej služby, ale zatiaľ ju má."

Nechcete zostať v politike a na odchod z postu sa tešíte. Nepresvedčí vás ani popularita? Tá vás už primala odmietnuť funkciu eurokomisára.

„Bolo by veľmi nepresvedčivé tvrdiť, že ma to nezaujalo, som človek z mäsa a kostí, o tej Európe už niečo viem, trúfol by som si. Politici mi to ponúkli, rozmyslel som si to a uvedomil som si, že z tejto krajiny sa takto neuteká. A bol za tým aj pocit, že ľuďom by som urobil dosť veľký podraz."

SkryťVypnúť reklamu

Teraz to tak necítite?

„Nie. Tú podporu si veľmi vážim. Ale keď som dom, v ktorom politici žijú, spoznal zvnútra, tak v ňom ďalej bývať už nechcem. Chcem otvoriť dvere na druhú stranu a odísť. Bola to úžasná skúsenosť."

Vrátite sa k odbornej práci?

„Určite."

K štatistike?

„Mám sa kam vrátiť, lebo formálne som odtiaľ (z postu šéfa Českého štatistického úradu - pozn. red.) neodišiel. Odtiaľ som akoby na neplatenej dovolenke - to je krásna dovolenka. Čaká ma návrat k svetu štatistiky alebo pôsobeniu v inej odbornej tuzemskej, alebo inej medzinárodnej organizácii."

Na čo sa po odchode z funkcie tešíte najviac?

„Že si odpočiniem. Budem sa môcť venovať rodine, možno aj niekam vyrazíme. Budem im splácať to, že som sa im nemohol venovať."

SkryťVypnúť reklamu

Autor: kamera: iDnes.cz - Jaroslav Plouhar

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 079
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 986
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 159
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 024
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 929
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 479
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 070
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 547
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Marco Rubio, šéf americkej diplomacie.

Nie je to prvýkrát, čo sa predstavitelia Trumpovej vlády vyjadrujú k dianiu v Nemecku.


TASR 1
Kenská policajná hliadka v Port-au-Prince na Haiti.

Karibská krajina je už desiatky rokov politicky nestabilná.


TASR
Obyvatelia Barcelony počas výpadku elektrického prúdu 28. apríla.

Ochromil kľúčové sektory ako dopravu, internetové a telekomunikačné služby.


TASR
Panoráma Dubaja.

Príčinou horúčav je masa veľmi teplého vzduchu z púšte.


TASR

Sportnet

Michal Ivan (Slovensko) pred bránkou Francúzska počas prípravného zápasu na MS 2025

Slovenskí hokejisti zaznamenali druhé víťazstvo v príprave na MS 2025.


a 1 ďalší
Logo Paríž FC

Z Ligue 2 postúpil z druhého miesta.


Reuters
Juraj Slafkovský pred zápasom Slovensko - Kanada vo štvrťfinále MS v hokeji 2024.

Juraj Slafkovský neposilní slovenskú reprezentáciu.


Sportnet, TASR
USA - Švédsko: ONLINE prenos zo semifinále MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo semifinále MS v hokeji do 18 rokov 2025: USA - Švédsko.


SkryťZatvoriť reklamu