Novosad 30. apríla (TASR) - Napriek tomu, že päťdesiatšesťročný Jozef Nemzet z Novosadu v Trebišovskom okrese je už šesť rokov pripútaný na invalidný vozík práve kvôli včelám, ani dnes na ne nezanevrel. Stali sa jeho vášňou, ktorá si podmanila aj jeho dcéru a syna.
Včelár, ktorý padol zo stromu pri zberaní roja, je plný optimizmu. Z úradu práce k včelárstvu navigoval aj svoje donedávna nezamestnané potomstvo. Verí, že pri "zdravom rozume spoločnosti" im práve ono v budúcnosti prinesie aj nejaký-ten zisk. "Doposiaľ mali mladí včelári viac-menej iba výdavky," uviedol dnes pre TASR Nemzet. Vybudovanie novej včelnice na skládke odpadu na konci susednej obce Kašov si vyžiadalo nielen vyhrnuté rukávy, ale aj asi 150-tisícové náklady. Zo smetiska musela rodina Nemzetových odstrániť asi 20 metrákov fliaš, starých postelí a iného šrotu. V súčasnosti, pri rozbehu včelárskej sezóny, sa na troch stanoviskách starajú o 150 včelích rodín. Do súkromného hospodárenia sa pustila Mariana a Martin Nemzetovci zhruba pred rokom so šesťdesiatimi včelími rodinami. Ako po počiatočných skúsenostiach tvrdia, mesačný zisk predstavuje na jednu osobu asi 3300 korún, z čoho je potrebné zaplatiť povinné odvody. Veria však, že po vstupe do Európskej únie stúpne aj cena medu a finančná situácia včelárov sa aspoň o niečo zlepší.
J. Nemzet vyzdvihol úlohu včiel pri opeľovaní plodín v poľnohospodárstve. "Pokiaľ pre rokom 1989 včelárilo v obci minimálne desať včelárov s 200 včelími rodinami, dnes včelárstvu zvoní umieračik," poznamenal Nemzet. V súčasnosti na 1200 hektárov poľnohospodárskej pôdy pripadne v Novosade jedna včelnica so štyridsiatimi rodinami a mimo obce hospodári ešte jeden včelár s dvadsiatimi rodinami.
Nemzet dodal, že včelárstvo je na úpadku nielen v tejto obci. V poslednom desaťročí klesol počet včelárov na Slovensku z vyše 38 na 20 tisíc a ubudlo aj približne 200 tisíc včelstiev. Momentálne je ich okolo 270 tisíc.