Bratislava 24. marca (TASR) Pred 65 rokmi, 26. marca 1945, na Nitru a okolie podniklo nálet 36 sovietskych bombardovacích lietadiel. Napriek tomu, že sa tam nenachádzali žiadne nemecké jednotky, zhodili na toto územie vyše 70 ton bômb. Útok si vyžiadal stovky ľudských životov.
Druhá svetová vojna zasiahla celé územie Slovenska, avšak nie rovnakou mierou. Priame bojové operácie sa začali až v roku 1944 po vypuknutí Slovenského národného povstania a nástupe sovietskych vojsk na východnom fronte. V októbri 1944 začala Červená armáda oslobodzovať územie východného Slovenska.
Okrem postupu pozemných bojov sa v druhej polovici roku 1944 územie Slovenska stalo terčom pravidelných náletov angloamerických, ale aj ruských bombardovacích lietadiel. V júni 1944 sa uskutočnili tri spojenecké nálety na rafinériu v Bratislave, v júli nálet na zbrojovku v Dubnici nad Váhom a v auguste ďalší na rafinériu v Dubovej. Postihnuté boli tiež Nové Zámky, Zlaté Moravce, Topoľčany, Malacky, Prievidza, Handlová, Nitrianske Pravno, Zvolen, Brezno, Prešov a Nitra.
Na základe nejednoznačných údajov, že v Nitre sa ešte stále nachádza nemecké vojsko, odštartovalo 26. marca 1945 z letiska Tri duby 36 ruských bombardérov. Nemci už priamo v meste neboli. Počas niekoľkých náletov zhodili bombardéry na 22-tisícovú Nitru a okolie 166 bômb. Ulice boli plné ľudí, letecký poplach vyhlásili neskoro, nezostalo veľa času na únik do krytov. Útok si vyžiadal stovky ľudských životov vrátane žien a detí. Úplne zničených bolo 53 budov a takmer 300 bolo poškodených.
Po nálete ruských lietadiel na Nitru nastal z okolitého regiónu veľký ústup Nemcov. V dňoch 27. až 30. marca odvážali, čo sa dalo, náložami zničili železničné mosty, výhybky a rampy na trati Lužianky - Hlohovec i na trati do Leopoldova. Keďže Červená armáda 31. marca obsadila trať pri Báhoni, evakuácia Nemcov pokračovala smerom na Trenčín.
Bojové operácie priamo na území Slovenska trvali takmer osem mesiacov, a to od oslobodenia prvej obce Kalinov na východnom Slovensku 20. septembra 1944 až po poslednú slovenskú obec, kysucký Makov. Ten bol oslobodený 3. mája 1945, čím sa boje na našom území skončili.
Kronika Slovenska, Dušan Kováč a kol., Fortuna print, a. s., Bratislava 1998
www.fpv.umb.sk, www.aladin.elf.stuba.sk