BRUSEL.
O posilnenú spoluprácu, ktorej koncept uviedla do života Amsterdamská zmluva, môže požiadať najmenej deväť členských štátov, v prípade spoločného postupu pri rozvodoch sa o spoluprácu prihlásilo Rakúsko, Bulharsko, Francúzsko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Luxembursko, Rumunsko, Slovinsko a Španielsko. Túto kooperáciu musia odhlasovať aj ostatné členské štáty a odobrí ho aj Európsky parlament.
"Desať vlád Komisiu požiadalo, aby navrhla riešenie. Použitie postupu posilnenej spolupráce je dobrým znakom toho, že EÚ sa vyznačuje pružnosťou, pokiaľ ide o poskytnutie pomoci svojim občanom, hoci aj v zložitých právnych otázkach. Mojím cieľom je zabezpečiť, aby mohol každý občan v plnej miere využiť svoje právo žiť a pracovať bez ohľadu na vnútorné hranice EÚ," uviedla komisárka pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová.
Univerzálne pravidlá neexistujú
Komisia dnes predložila návrh nariadenia EÚ, ktoré si postavilo za cieľ pomoc manželom s rôznymi štátnymi príslušnosťami, manželom žijúcim oddelene v rozdielnych krajinách alebo žijúcim spolu v jednej krajine, ktorá nie je ich domovskou krajinou.
Ročne sa skončí "medzinárodné" manželstvo rozvodom v 170 tisíc prípadoch, takéto rozvody tvoria 16 percent z celkového počtu v EÚ. Na delenie spoločného majetku neexistujú univerzálne pravidlá, aplikovateľné na akýkoľvek rozvod v Európe. V siedmich členských krajinách (Dánsko, Lotyšsko, Írsko, Cyprus, Fínsko, Švédsko a Veľká Británia) sa riadia vnútroštátnym poriadkom pre rezidentov, vo zvyšných 20 štátoch platia zložité pravidlá na zistenie toho, aké právo sa má v prípade rozvodu uplatňovať.
Prieťahy v rozvodových konaniach
Dopadová štúdia EK taktiež ukázala, že aj napriek tomu, že v manželskom kontrakte je uvádzané, aké právo sa má aplikovať v prípade rozvodu, účastníkom konania trvá doriešenie prípadu veľmi dlhý čas, pretože potrebujú prekonať rôzne legislatívne bariéry.
"Keď sa pár nevie dohodnúť na právnom systéme, ktorý využije, alebo zabudol na to, potom je to na príslušnom súde, aby rozhodol o aplikovateľnom práve. Toto rozhodnutie by malo byť v ochrane 'slabšieho', aby sa nedostal do nepriaznivej situácie," vyhlásila Redingová a uviedla aj konkrétny príklad: "Ak sa napríklad vysťahuje manžel do Fínska a manželka za ním nepríde nasledujúcich 12 mesiacov, môže hneď požiadať o rozvod. Jasné pravidlá, to je to, čo chceme, nie napríklad to, že jeden z manželov má silnejšie postavenie ako ten druhý."