PEKING, BRATISLAVA. Najprv s tým prišiel Financial Times, potom čínske denníky: najväčší svetový vyhľadávač Google odchádza z čínskeho trhu, pravdepodobnosť je 99 percent.
V pondelok Google použil trik, ktorým z krajiny odišiel i neodišiel. Čínske úrady však rozzúril tak, že si svoj odchod zrejme spečatil.
Výhybka do Hongkongu Americká internetová spoločnosť od pondelka automaticky presmerováva svojich užívateľov z cenzurovaného čínskeho vyhľadávača Google.cn na necenzurovaný google.com.hk v Hongkongu, ktorý je súčasťou Číny, ale nie jej politického systému.
V praxi to znamená, že čínski užívatelia si môžu vyhľadať informácie o masakre na Námestí nebeského pokoja v roku 1989, prečítať si niečo o dalajlámovi či Tibete, dostať sa ku všetkým správam či obrázkom.
Vojna medzi Čínou a Google trvá od 12. januára, keď populárny vyhľadávač oznámil, že sa s dvadsiatimi americkými firmami stal obeťou sofistikovaného útoku hackerov, ktorí sa mali dostať až do emailových schránok čínskych disidentov.
Google pohrozil, že z čínskeho trhu s 384 miliónmi užívateľov internetu odíde, ak komunistický režim nezmierni cenzúru, ktorú musel pri vstupe na čínsky trh Google podpísať.
Google v Ázii
Americká spoločnosť zarába v Ázii len 10 percent z 24 miliárd dolárov ročného zisku.
India: 88 percent Japonsko: 48 percent Hongkong: 32 percent Čína: 30 percent Taiwan: 27 percent Južná Kórea: 8 percent
„Čínska vláda nám na rokovaniach dala jasne najavo, že naša samocenzúra nie je podmienkou, o ktorej je možné diskutovať,“ napísal na firemnom blogu viceprezident pre rozvoj spoločnosti a riaditeľ právneho oddelenia David Drummond.
Na pevnine si chce Google ponechať výskumné centrum či predaj reklamy, ale vyhľadávač presúva na slobodnejšie územie. Vie, že aj tam ho môžu čínske úrady filtrovať, podľa agentúry Reuters sa tak už po presmerovaní vyhľadávača dialo.
Reakcie sa líšia Názory analytikov na rozhodnutie Googlu sa rozchádzajú, rovnako ako reakcia trhu. Akcie spoločnosti najprv stúpali, neskôr klesali.
„Dôležité sú tri otázky - reakcia pekingskej vlády, čínskych partnerov Google a konkurencie. Čína už obvinila Google z porušenia písomného sľubu pri vstupe na jej internetový trh. Vláda ďalej vyhlásila, že je úplne nesprávne zastavenie cenzúry výsledkov vyhľadávania v čínštine, zároveň dodala, že každá zahraničná firma pôsobiaca v Číne, musí dodržiavať čínske zákony a predpisy. Čínski partneri sú zatiaľ opatrní. Ale napríklad internetová firma TOM Online už oznámila pozastavenie vyhľadávacích služieb Google po skončení platnosti zmluvy. Očakáva sa že firmu TOM budú nasledovať aj ďalší súčasní partneri. Odchodom Google si určite pomôže domáci vyhľadávač Baidu, ktorý je lídrom na trhu so zhruba 58 percentným podielom,“ hovorí ekonomický expert na Čínu Michal Štrba.
Podľa Štrbu môže Google nakoniec o čínskych zákazníkov prísť. "Číňania radi používajú Google, presmerovaním služieb na hongkongskú doménu zatiaľ nestratia prístup napríklad k gmailu alebo prekladaču stránok. Otázka je, ako sa zmení ich správanie, ak čínske internetové firmy alebo China Mobile prestanú využívať služby Google. Potom možno očakávať postupný presun zákazníkov Google ku konkurencii."
Americká spoločnosť síce ešte nevyhrala, ale môže inšpirovať ďalších. Podľa agentúry APA za osem rokov stúpol počet vlád, ktoré cenzurujú internet, na štyridsať. Viac ako 25 krajín zablokovalo služby ako YouTube, Facebook a Twitter. Blogy či Wikipediu blokujú Irán, Pakistan Saudská Arábia, Thajsko, Turecko, Indonézia či Sýria.
"Je nutné, aby vlády, podnikatelia a jednotlivci robili viac preto, aby Internet ostal mocným médiom, kde je možné bez obmedzenia vyjadriť svoje politické, či náboženské názory a iné dôležité veci," povedala podľa Christian Science Monitor minulý týždeň na vypočúvaní pred Kongresom viceprezidentka Google Nicole Wong.