BRUSEL. Európska komisia nie je spokojná s postupom legislatívnych zmien a reforiem v súdnictve v dvoch naposledy do EÚ prijatých krajín - Rumunsku a Bulharsku. V dosahovaní žiaducich systémov majú obe krajiny stále ďaleko od zaužívaných štandardov EÚ a tie podľa EK tak ťažko prinesú lepšie výsledky v odhaľovaní a trestaní kriminálnej činnosti.
Správy o hodnotení stavu judikatúry a legislatívy komisia zverejňuje v prípade oboch štátov s približne polročnou pravidelnosťou, tá najbližšia je avizovaná na leto tohto roka.
"Bulharsko podniklo za posledných šesť mesiacov mnoho pozitívnych krokov. Súdy však pokračovali naďalej v prinášaní nedostatočného počtu výsledkov v boji s 'vysokou' korupciou a organizovaným zločinom. Musia sa napríklad dovyšetrovať stále pretrvávajúce korupčné aféry zahrňujúce členov Najvyššej súdnej rady, ale aj vytvoriť mechanizmy, ktoré zabránia konfliktu záujmov, či finančnej sprenevere zdrojov z EÚ ešte pred ďalším hodnotením," znie verdikt o Bulharsku.
"Rumunsko nedokázalo nadviazať na rozsiahle reformy z polovice roku 2009. Vliekla sa naďalej diskusia o novom občianskom a trestnom zákonníku, prijatie oboch noriem je kľúčovým krokom k ďalším reformám. Súdna reforma má za sebou len obmedzené výstupy, pojednávania riešiace korupciu na najvyššej úrovni sú brzdené z procedurálnych dôvodov," hodnotila EK slabší progres Rumunska.
Správa pri oboch členských štátoch podotýka, že všetci politickí aktéri by si mali uvedomiť potrebu implementácie efektívnych reforiem súčasných systémov a postaviť ich za celonárodnú prioritu.