WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama podpísal dnes zákon o ďalekosiahlej reforme systému zdravotnej starostlivosti, ktorá rozšíri nemocenské poistenie na takmer všetkých Američanov.
Zákon schválila v nedeľu Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu po viac ako rok trvajúcom ostrom politickom boji. Reforma bola od Obamovho nástupu do úradu v januári minulého roku jeho hlavnou vnútropolitickou prioritou.
"Dnes, po takmer storočnom úsilí, dnes, po vyše rok trvajúcich diskusiách, dnes, po sčítaní všetkých hlasov, sa reforma zdravotného poistenia stáva v Spojených štátoch zákonom," vyhlásil Obama pri slávnostnom podpise historickej legislatívy vo Východnej sále Bieleho domu.
Narazil na odpor
Pre odporcov reformy, ktorých je v Amerike zhruba polovica obyvateľov, bliká ešte jedna nádej, ktorou by mohli zastaviť zmenu zdravotníctva podľa Obamu. Trinásť amerických štátov na čele s Floridou podalo žalobu proti ďalekosiahlej zdravotníckej reforme. Štáty sa chystajú požiadať Najvyšší súd, aby rozhodol, či je reforma v súlade s americkou ústavou.
Ide o dve veci. Prvou je takzvaný individuálny mandát. Každý Američan (až na niektoré výnimky, napríklad z náboženských dôvodov) sa odteraz bude musieť poistiť. Ak tak nespraví, dostabne pokutu do výšky 750 dolárov.
To, čo pre Európana vyzerá úplne normálne, je pre mnohých Američanov siahanie na ich slobodu výberu. „Je to daň za život. Nič nerobíte, len sedíte na stoličke a musíte platiť daň alebo pokutu. Je to protiústavné,“ vysvetľoval podľa CNN Bill McCollum, štátny prokurátor z Floridy, ktorý sa tiež chcel obrátiť na súd.
K Floride sa pridali aj štáty Južná Karolína, Nebraska, Texas, Michigan, Utah, Pensylvánia, Alabama, Južná Dakota, Louisiana, Idaho, Washington a Colorado.
Je protiústavná?
Niektorí Američania doteraz zostávali nepoistení dobrovoľne. Vybrali si riziko, že nebudú chorí a radšej si šetrili peniaze. „Každý raz podľahne vážnej chorobe. A ak si nemôžem dovoliť ju zaplatiť, tak nevyberám peniaze z vreciek iných,“ povedal pre USA Today Charles Moore, ktorý je bez poistky 25 rokov. Reforma takýchto ľudí v systéme potrebuje, aby mala dosť zdrojov.
Podľa štátov je tiež neústavné, že federálna vláda reformou zaviazala štáty, aby míňali peniaze, ktoré nemajú. Časť právnikov je podľa LA Times skeptická, že podanie uspeje. Iní však hovoria, že to nie je isté. „Nikdy predtým štát nenútil, aby súkromní občania robili obchod so súkromnými spoločnosťami. Chýba tu precedens,“ povedal pre LA Times profesor práva Randy Barrnet.
Ministerstvo bude ochrancom
Ministerstvo spravodlivosti USA bude "dôrazne chrániť" zdravotnícku reformu pred všetkými žalobami, ktoré budú proti novému zákonu vznesené. Uviedol to dnes hovorca ministerstva Charles Miller.
"Budeme dôrazne chrániť ústavnosť zákona o zdravotníckej reforme ... v akomkoľvek súdnom spore, ktorý bude proti Spojeným štátom vedený," vyhlásil Miller.
"Sme presvedčení, že tento zákon je v súlade s ústavou, a pri jeho ochrane pred súdom to aj obhájime," dodal Miller.
Autor: vas