BERLÍN, BRATISLAVA. Wolfgang Wagner bol vnukom slávneho Richarda Wagnera, ktorý dal svetu modernú operu a založil wagnerovský festival hudby v Bayreuthe. A synom Winifred Wagnerovej, ktorá festival zdiskreditovala v čase vlády nacistického vodcu Adolfa Hitlera.
Wolfgang Wagner obnovil Bayureuther Festspiele spolu s bratom v roku 1951 a za takmer pol storočia z neho urobil jeden z najrenomovanejších nemeckých hudobných festivalov. Nepodarilo sa mu však očistiť povesť jednej z najvýznamnejších nemeckých rodín, ktorá bola v čase Tretej ríše Hitlerovi najbližšie.
Wagnerovo dedičstvo Wolfgang Wagner venoval celý svoj život dedičstvu svojho slávneho deda Richarda Wagnera, vyhlásil hovorca wagnerovského festivalu krátko po tom, čo 90-ročný Wolfgang v nedeľu večer zomrel v spánku. A že to robil dobre, včera uznalo mnoho nemeckých osobností vrátane prezidenta Horsta Köhlera, ktorý ocenil „skutočného velikána“ operného sveta.
S politickým dedičstvom, ktorý mu jeho dedo zanechal, sa Wolfgang nevyrovnal. Slávny Richard Wagner bol antisemita a podľa niektorých odborníkov „nacista dávno pred nacizmom“. Adolf Hitler bol skladateľom posadnutý. „Kto chce porozumieť nacionálnemu socializmu, musí poznať Wagnera,“ hovorieval. Wagnerova nevesta Winifred bola zase posadnutá Hitlerom. Bola prvou prominentnou ženou, ktorá ho verejne podporila, vstúpila do NSDAP a prepožičala mu aj wagnerovský festival.
Zomrel Wolfgang Wagner
(3.8.1919 - 21.3.2010)
vnuk Richarda Wagnera (1883) a pravnuk Ferenca Liszta (1886), obnovil a 57 rokov viedol Bayreuther Festspiele, kde sa hrali Wagnerove diela, v roku 2003 prišiel na svetoznámy festival prvý nemecký kancelár Gerhard Schröder, v roku 2008 prenechal festival dvom dcéram, nevlastným sestrám
Winifred bola po druhej svetovej vojne odsúdená na podmienečný trest dva a pol roka a finančnú pokutu. Nesmela už wagnerovský festival organizovať. Prenechala ho svojím dvom synom Wielandovi a Wolfgangovi, ktorí Hitlera volali „strýko Wolf“.
Mnohým sa nepáčilo, že ho nebude viesť dcéra Friedelinde, jediná z rodiny, ktorá pred nacistami ušla.
Rodinné hádky Bratia festival obnovili v roku 1951. „Bez zahraničných sponzorov by sa to nepodarilo, príliš veľa ľudí si pamätalo, že sa moja mama priatelila s Hitlerom,“ spomínal Wolfgang pre Deutsche Welle.
Po bratovej smrti v roku 1966 prebral festival sám. Ukázal sa ako šikovný obchodník a organizátor. Na letné megapodujatie chodievalo do bavorského Bayreuthu 60tisíc vyvolených. Obyčajní Nemci museli na lístok čakať roky. Wolfgang Wagner do Bavorska pritiahol vynikajúcich sólistov, dirigentov či režisérov a ponúkol veľký zážitok milovníkom opery.
Minulosť rodinu prenasledovala ďalej. Jeho mama Winifred ospevovala Hitlera ešte v roku 1975 v dokumentárnom filme a až do smrti na neho nedala dopustiť. Keď Wolfgangov syn Gottfried v roku 1997 vydal knihu Kto nezavýja s vlkmi a žiadal, aby sa rodina konečne vyrovnala so svojou minulosťou, označil Wolfgang dielo za primitívne a syna vyhnal.
Rozhádaný bol aj s ostatnými príbuznými a to tak, že spory o nástupníctvo festivalu zamestnávali aj politikov. Dlhoročné hádky ukončila až nečakaná smrť Wolfgangovej manželky Gundrun. Wagner potom poveril vedením festivalu svoje dve dcéry z rôznych manželstiev a v roku 2008 odstúpil. Po 57 rokoch.