SME

Obamova revolúcia. Zdravie pre všetkých

Biely dom je presvedčený, že zmena zdravotníckeho systému je historický úspech. Polovica Američanov ostáva skeptická. Nechce platiť vyššie dane.

Obama a sestra Natomy Canfieldovej, z ktorej je tvár reformy.Obama a sestra Natomy Canfieldovej, z ktorej je tvár reformy. (Zdroj: SITA/AP)

Agentúrny text sme o 22:00 nahradili autorským článkom SME.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Amerika vykročila na cestu k všeobecnej zdravotnej starostlivosti. Jediná vyspelá krajina sveta, kde nie je samozrejmosť, že ľudia majú zdravotné poistenie, v nedeľu prijala reformu zdravotníctva. Úspech prezidenta Baracka Obamu by mal pomôcť najmä miliónom nepoistených Američanov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiadna práca ani poistenie, rovná sa žiadne ošetrenie

Jedným z nich je, paradoxne, aj Joseph Manley z Kansasu. Paradoxne preto, lebo sám bol dlho úspešným a aj bohatým lekárom, až kým sa u neho pred dvadsiatimi rokmi neobjavili zdravotné problémy. Postupne stratil prácu a ako pripomína britský denník Guardian, chytil sa do známej americkej pasce: žiadna práca, žiadne poistenie, žiadne ošetrenie.

SkryťVypnúť reklamu

Manley pre Guardian povedal, že jedenásť rokov svoju degeneratívnu Huntingtonovu chorobu neliečil. Aj preto, že len krvné testy by ho stáli dvesto dolárov. Až od roku 2000 mu začala pomáhať klinika pre chudobných. „Keď som začínal prax, myslel som si, že systém sa postará o každého,“ povedal.

V súčasnej Amerike je ľudí mimo systému ako Manley 46 miliónov. Práve znížiť ich počet je jedným z cieľov schválenej reformy. Pomocou vládnych dotácií pre chudobných, prísnejších podmienok pre poisťovne, ale aj firmy, aby poskytovali poistky svojim zamestnancom, by malo do roku 2019 získať poistku 32 miliónov Američanov.

Poistia aj chorých

Obamova reforma zrejme pomôže aj Darwinovi Moorovi. Jeho príklad ukazuje ďalšiu častú prax v súčasnom americkom zdravotníctve.

SkryťVypnúť reklamu

Muž z Indiany sa dlho živil ako kamionista a dobrý plat stačil pre celú päťčlennú rodinu. V roku 2008 firma zbankrotovala a aby to nebolo všetko, Darwin skončil krátko na to v nemocnici s aneuryzmou na mozgu. A hoci už znova začal pracovať, keď rozbieha menšiu vlastnú firmu, pre svoje zdravotné problémy je podľa vlastných slov „nepoistiteľný“. Poisťovne od neho pýtajú poplatky, ktoré si nemôže dovoliť.

O tom, či bude reforma historickým víťazstvom, ešte rozhodnuté nie je, tvrdí Rado Baťo.

Čoskoro sa Darwin Moore zrejme bude môcť vrátiť do nemocnice. Schválená reforma takúto prax výrazného zvyšovania poplatkov v podobných prípadoch zakazuje.

Polovica Ameriky ju nechce. Chcú slobodu voľby

V názore na reformu však Amerika aj napriek príkladom ľudí, ktorým pomôže, zostáva rozdelená zhruba na polovicu. V prieskume Gallupovho inštitútu mnohí uviedli, že im prekáža, koľko bude zmena systému stáť.
Obama peniaze získa zdanením bohatých Američanov. Aj preto Donna, manažérka sestričiek v stredných rokoch, reformu odmieta. „Som unavená z toľkých daní,“ hovorí pre MSNBC.

SkryťVypnúť reklamu

Časť odporcov spor vidí nielen ako boj o systém zdravotnej starostlivosti, ale o celkový charakter krajiny. „Mnohí ignorujú hroznú politiku toho, že ľudia sa teraz budú musieť poistiť aj proti ich vôli,“ varuje pred stratou slobody jeden z diskutujúcich Američanov na stránke Washington Post.

Demokrati však na to odpovedajú históriou. Podobné varovania zneli, aj keď prezident Lyndon Johnson presadil revolučný zdravotnícky program pre starých ľudí Medicare. Dnes už proti nemu protestuje len málokto.

Yes we can, kričali nadšení demokrati

V Bielom dome to v nedeľu večer vyzeralo ako po športovom zápase. Obama síce naozaj sledoval basketbal, ale keď si so svojimi najbližšími vymieňal víťazné gestá, na šport nemyslel.

Po viac ako roku vyhrotených debát medzi republikánmi a demokratmi Kongres odhlasoval zdravotnícku reformu.

SkryťVypnúť reklamu

Historické víťazstvo Baracka Obamu prešlo 219 hlasmi, na schválenie potreboval 216. Zákon nepodporil jediný republikán a nesúhlasili s ním aj niektorí demokrati. Potrebnú väčšinu získal až vtedy, keď odporcom potratov sľúbil, že štátne peniaze na interrupcie nepôjdu.

„Yes we can! (Dokázali sme to!)“ kričali v Kongrese demokrati a pripomenuli tak predvolebné heslo Baracka Obamu spred dvoch rokov.

Americký prezident má za sebou doteraz najväčší úspech. Zdravotnícka reforma bol jeho najväčší predvolebný sľub. „Takto vyzerá zmena. To nie je výhra žiadnej politickej strany. Je to výhra amerického ľudu a zdravého rozumu,“ povedal krátko po hlasovaní.

Zákon sa týka miliónov

Zákon sa naplno prejaví o štyri roky. Zmení život takmer každého Američana a ovplyvní šestinu ekonomiky. Reforma bude stáť v nasledujúcich rokoch 940 miliárd dolárov. Štátnemu rozpočtu by v najbližších 20 rokoch mala ušetriť bilión dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

dem.jpg

Pred Kongresom sa zišli stúpenci i odporcovia reformy. FOTO ­ SITA/AP

Prelomový zákon prvýkrát vnesie do amerického zdravotníctva povinné poistenie. Bude ho musieť mať každý Američan. Inak zaplatí pokutu 750 dolárov alebo dva a pol percenta z prijímov. Počet poistených by sa mal zvýšiť o 32 miliónov z 85 na 95 percent. Ľuďom na pokraji chudoby bude pomáhať štát. Poisťovne nebudú môcť odmietať rizikových pacientov či meniť pravidlá poistenia.

Nezmierení republikáni

Cesta k poriadku či k socializmu? Demokrati zákon obhajujú, republikáni ostro kritizujú. Líder republikánov v Kongrese John Boehner vystúpil s prejavom v čase, keď už bolo isté, že demokrati zákon presadia: „Zradili sme svoju krajinu... Pozrite sa, ako tento zákon presadili. Môžete povedať, že to bolo otvorené? Transparentné? Bez zákulisných dohôd? Do pekla, nemôžete!“

SkryťVypnúť reklamu

Reforma sa po podpise Obamu stane zákonom, no ešte sa o nej bude hlasovať v Senáte. Ten by mal odobriť zmeny, ktoré odhlasovala včera snemovňa.

Stačí jednoduchá väčšina

Demokratom na to stačí 51 zo sto hlasov, keďže sa rozhodli to pretlačiť kontroverzným procedurálnym spôsobom. Na ďalší až príliš pragmatický trik, keď mali senátny návrh schváliť len nepriamo, sa napokon v nedeľu v Snemovni neodhodlali.

Obama vyhral, ale je na začiatku. Po politickom boji ho čaká boj o verejnú mienku. Plánovaná reforma zdravotníctva sa podpísala pod výrazný pokles jeho preferencií. Demokrati teraz plánujú mohutnú kampaň, aby Američanov presvedčili, že zmena k lepšiemu je zmena k lepšiemu pre nich, nie pre politikov vo Washingtone. Na jeseň čakajú Ameriku voľby do Kongresu a voliči môžu svojím nesúhlasom Obamovo víťazstvo premeniť na prehru.

SkryťVypnúť reklamu

Z Washingtonu Anetta Kubalová

Pacient, ktorý inšpiroval prezidenta

Americký prezidentpri obhajobe reformy poukázal na príbeh pacientky, čo si platila poistenie, ale aj tak jej to nepomohlo.

WASHINGTON. „Potrebujem vašu reformu, aby mi pomohla,“ napísala Natoma Canfieldová (50) americkému prezidentovi, keď sa dozvedela, že je chorá na leukémiu a poisťovňa jej preplatí na liečbu len desatinu z toho, čo na poistenie odvádzala sama.

Pre Biely dom sa stala tvárou reformy systému, ktorý nefungoval. Obama ju bol osobne navštíviť v nemocnici a jej list vyvesili na prezidentovu webstránku. „Som tu kvôli Natome,“ povedal, keď zavítal do jej rodného Ohia.

Canfieldová, ako napísali americké médiá, zaplatila na poistenie desaťtisíc dolárov, poisťovňa na ňu neminula ani tisíc. Pre náročnú liečbu si už nemohla dovoliť platiť poistenie a hrozí jej, že príde o bývanie. Canfieldová, ktorá už pred 16 rokmi bojovala s rakovinou, je typickým príkladom ľudí, ktorí sa stali obeťou systému.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne na tom je aj Leslie Elderová. Pred štyrmi rokmi ju začalo náhle bolieť brucho. Na obličkách jej našli nádor. Na liečbu však nemala peniaze. S rakovinou zápasí po tretíkrát a nepatrí medzi milióny Američanov, ktorí si poistenie neplatili. Dvakrát prekonala rakovinu prsníka, poisťovňa jej prvú liečbu uhradila. Druhá bola začiatkom finančnej núdze. Od poisťovne dostala účet na 21­tisíc dolárov. I napriek tomu, že si platila rovnaké poistenie ako pri prvom boji s rakovinou.

Kritici obviňujú poisťovne, že takým klientom zvyšujú poplatky, aby si kompenzovali výdavky. Leslie na to nemala a teraz jej hrozí úplný bankrot. „Nie sme chudobní, nebola som nezodpovedná, poistenie som platila, rakovinu som si nenaplánovala,“ povedala Leslie pre CNN. Obamova reforma už Leslie Elderovej nepomôže. Jej rozbehnutie chvíľu potrvá. Podobné prípady by sa v budúcnosti stávať nemali.

SkryťVypnúť reklamu

Anetta Kubalová

USA

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 2
Mark Carney, líder kanadskej Liberálnej strany.

Na voľby mali vplyv clá a reči o pripojení Kanady k USA.


TASR 2
Predseda Európskej rady António Costa.

Plán počíta s poskytnutím 150 miliárd eur na obranu vo forme pôžičiek.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 331
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 866
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 198
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 556
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 503
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 728
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 2
Indickí vojaci hliadkujúci v Kašmíre.

India viní Pakistan z teroristického útoku.


a 1 ďalší 2
Eiffelová veža v Paríži.

Renovačné práce na veži sa začali v roku 2019.


TASR 1
Mark Carney, líder kanadskej Liberálnej strany.

Na voľby mali vplyv clá a reči o pripojení Kanady k USA.


TASR 2

Sportnet

Ousmane Dembele oslavuje gól

Víťazný gól strelil Dembele.


a 1 ďalší
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom

Napodobnil Dominika Riečického.


TASR
Marek Bartnánus

Za sebou nechal legendu Slovana Richarda Kapuša.


a 1 ďalší
Divadlo Crucible je dejiskom MS v snookri od roku 1977.

Kapacita divadla je menšia než tisíc divákov, čo nedokáže zodpovedať dopytu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu