PARÍŽ. Podľa informácií tamojších médií by sa ministrom pre rozpočet mal stať jeden z kritikov prezidenta Nicolasa Sarkozyho, poslanec Francois Baroin (44), predstaviteľov tzv. mladých levov vládnej strany.
Bol to práve on, kto najvyššieho predstaviteľa krajiny kritizoval za zaradenie ľavičiarov medzi členov vládneho kabinetu. Ľudia ho nevolili preto, aby videli vo všetkých funkciách predstaviteľov ľavice, mienil Baroin po prvom kole volieb minulú nedeľu.
Môžu padať hlavy
Starosta mesta Troyes už bol členom francúzskej vlády, a to vo funkcii ministra pre zámorské teritóriá v období rokov 2005-2007 a následne po necelé dva mesiace aj ministrom vnútra, pričom v tejto funkcii nahradil práve Nicolasa Sarkozyho pri jeho prípravách na prezidentské voľby.
Médiá špekulujú aj o výmene viacerých štátnych tajomníkov, ktorí sa do vlády dostali v rámci kontroverznej politiky otvárania sa ľavici.
O povolebnej situácii a dôsledkoch bolestivej porážky rokovali dnes predpoludním v Paríži najvyšší ústavní činitelia krajiny, prezident Nicolas Sarkozy a premiér Francois Fillon.
Chcú upokojiť situáciu
Ako vyplýva z informácií parížskeho denníka Le Figaro, formálnu demisiu predsedu vlády Nicolas Sarkozy odmietol, aby aktuálnu situáciu ďalej nezdramatizoval.
Oficiálne výsledky potvrdili, že si Únia za ľudové hnutie (UMP) udržala tradičnú baštu v Alsasku, ale stratila kontrolu nad Korzikou. "Tieto voľby ukázali, že majú Francúzi obavy," reagoval na výsledky volieb už v nedeľu večer premiér Fillon. Šéf UMP Xavier Bertrand priznal volebnú prehru, ale zdôraznil, že voliči nepovedali nie reformám. "Musíme zachovať chladnú hlavu," zdôraznil.
Predsedníčka víťaznej volebnej Socialistickej strany (PS) Martine Aubryová, ktorá v prvej reakcii konštatovala, že "Francúzi prehovorili, treba si ich vypočuť" a dodala, že volebné "víťazstvo vníma ako veľkú zodpovednosť", vyzvala medzičasom prezidenta krajiny k zmene politiky. Voliči ju už podľa jej názoru nechcú, pretože ju vnímajú ako neúčinnú a nespravodlivú.