K tragédii došlo krátko popoludní v bosnianskosrbskom meste Vlasenica (asi 50 kilometrov severovýchodne od Sarajeva), keď 17-ročný Dragoslav Petkovič pred budovou školy strelil do hlavy učiteľovi dejepisu, 53-ročnému Stanimirovi Rejličovi. "Priblížil sa k profesorovi, ktorý stál pred školou a strelil mu do hlavy," povedal policajný dôstojník Rodoljub Vidakovič z neďalekého mesta Zvornik pre bosnianskosrbský rozhlas.
Podľa svedkov strelec pred školou čakal, kým učiteľ dejepisu nevyjde z budovy. Po tom, čo zastrelil Rejliča, vošiel do triedy, kde z otcovej pištole kalibru 7,65 milimetra vystrelil počas hodiny na učiteľku matematiky, 51-ročnú Savetu Mojšilovičovú. Keď učiteľka spadla na zem, Petkovič - podľa riaditeľa školy "tichý a citlivý" - si pred asi 30 žiakmi strelil do hlavy.
Učiteľka matematiky utrpela zranenia krku, jej život však nie je ohrozený.
Motív páchateľa nie je polícii zatiaľ známy. Strelcov najlepší priateľ, 17-ročný Ognjen Markovič povedal, že v nedeľu večer spolu hrali basketbal, pričom sa Petkovič posťažoval, že učiteľ dejepisu ho neznáša a možno mu na konci roka neumožní postúpiť do ďalšieho ročníka.
Petkovič zanechal list, v ktorom opísal, ako si želá byť pochovaný. Dôvody svojho činu v ňom však neobjasnil. Úrady údajne vyšetrujú nepotvrdené správy, podľa ktorých Petkovič patril k náboženskej sekte.
K streľbe na škole - prvom incidente tohto druhu v Bosne, ktorá bola v rokoch 1992-95 dejiskom krvavej občianskej vojny s 200.000 mŕtvymi - došlo len tri dni po podobnej udalosti vo východonemeckom Erfurte, kde 19-ročný vylúčený študent Robert Steinhäuser, člen miestneho streleckého klubu legálne držanou zbraňou zabil v budove gymnázia 16 učiteľov, študentov a policajta pred tým, ako spáchal samovraždu.
Napriek tomu, že držanie zbraní je v Bosne bez povolenia miestnych úradov a medzinárodnej mierovej jednotky ilegálne, nie je ťažké si ich zadovážiť. Po skončení vojny medzi obyvateľmi zostali tisícky strelných zbraní, ako aj mínometov, mín a ručných granátov.
Vláda v roku 1998 spustila program zbierania arzenálov, v rámci ktorého sa zriekla trestného stíhania tých, čo zbrane dobrovoľne odovzdajú. V roku 2001 vojaci mierovej jednotky SFOR počas operácie Žatva zozbierali takmer 4000 malých strelných zbraní a viac ako milión kusov munície.