WASHINGTON, BRATISLAVA. Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu dnes v noci schválila historickú zdravotnícku reformu. Za bolo 219 kongresmanov, proti 212 - všetci republikáni a niektorí demokrati. Strana prezidenta Obamu potrebovala na schválenie 216 hlasov.
Trvalo to vyše roka kým Barack Obama dokázal vytvoriť koalíciu vo vlastnej strane, aby presadil najväčšiu sociálnu reformu za takmer pol storočie. Ide o najvýznamnejšiu zmenu pre americké zdravotníctvo od roku 1965, kedy sa založila verejná zdravotná poisťovňa pre dôchodcov Medicare. V konečnej legislatíve však chýba zriadenie verejnej poisťovne, ktorú prezident pôvodne presadzoval. Legislatívny proces diskutovanej reformy sa tak končí a dostáva sa na Obamov stôl. Po ňom môže ešte isté úpravy v zákone schváliť Senát.
"Dnes, keď komentátori tvrdili, že už to nie je možné, sa nám to podarilo. Stále sme ľudia, ktorí dokážu robiť veľké veci," vyhlásil Barack Obama po boku viceprezidenta Joea Bidena krátko pred polnocou vo Washingtone (pred piatou hodinou rannou na Slovensku). Obama poďakoval kongresmanom slovami Abrahama Lincolna o "vláde ľudí, od ľudí a pre ľudí". "Dnešné hlasovanie je víťazstvom pre pacientov, amerických ľudí a zdravého rozumu," zdôraznil.
Povinné poistenie pre všetkých už aj v USA
Podľa schváleného zákona teraz dostane 32 miliónov Američanov, ktorí nemajú prístup k zdravotníckej starostlivosti, zdravotné poistenie. Prvýkrát v histórii sú teraz Američania povinní platiť zdravotné poistenie a platiť pokuty ak tak neurobia. Rodiny, ktoré zarábajú pod 88-tísíc dolárov ročne dostanú sociálnu pomoc od štátu, aby si mohli dovoliť zaplatiť poistku. Podľa nového zákona je tiež nezákonné, aby poisťovne odmietli pacientov poistiť kvôli ich existujúcemu zdravotnému stavu.
Hlasovanie v Snemovni bolo napínavé takmer do poslednej chvíle, hoci menej od okamihu, kedy reforma prešla skúšobným hlasovaním v nedeľu. Vtedy mal väčšinu deviatich potrebných hlasov, nakoniec prešiel o vlások: o štyri hlasy. Americké stanice sledovali hlasovanie s veľkým počítadlom na obrazovke do nočných hodín. Keď sa objavilo číslo 216, sála Kongresu vybuchla potleskom.
Niektorí konzervatívni demokrati reformu zachránili
Do poslednej chvíle s podporou váhalo niekoľko konzervatívnych demokratov, ktorí sa obávali, že reformná legislatíva by mohla financovať umelé prerušenie tehotenstva. Obama však v noci na dnes vydal nariadenie, ktorým zakázal financovanie federálnych fondov pre potraty z vlastnej vôle. Kľúčová bola najmä podpora michiganského kongresmana Barta Stupaka, ktorí stál na čele demokratickej opozície práve kvôli interrupciám. Neskôr naňho niekto v sále zakričal: „vrah batoliat", informovala stanica CNN v priamom prenose. Americkí katolícki biskupi nesúhlasili so zákonom ani po prezidentovom dekréte.
Všetci republikáni proti
Republikáni hlasovali proti reforme jednohlasne. Pokúsili sa ju oddialiť krátko po jej schválení, keď sa hlasovalo o kompromisnom zákone oboch snemovní (aj Senátu). Ich pokus nevyšiel. Kritizovali ju ako znárodnenie zdravotníctva, ktoré bude stáť miliardu dolárov - najmä vo vyšších daniach. „Nepočúvali sme Američanov a nevyhoveli sme žiadostiam našich voličov," vyhlásil po schválení reformy šéf republikánov v Snemovni reprezentantov John Boehner, adresoval to najmä demokratom. Tí teraz čelia ťažkej kampani pred novembrovými kongresovými voľbami.
Obama po schválení reformy vystúpil s prejavom z Bieleho domu. Zdravotníctvo je absolútnou prioritou jeho vládnutia a posledné takmer tri týždne strávil cestovaním po Spojených štátoch presviedčaním občanov, ako aj desiatok nerozhodnutých kongresmanov.