BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. V očiach väčšiny Maďarov je stále symbolom klamstva, arogancie a falše, zlej či aspoň neschopnej a sociálne necitlivej vlády. Predvolebná kampaň favorita volieb, opozičného Fideszu, sa stále zameriava viac na človeka, ktorý je už rok formálne len radovým poslancom vládnej socialistickej strany (MSZP), než na súčasného premiéra Gordona Bajnaia.
Historický prejav
Jeho prejav z Öszödu z roku 2006, v ktorom expresívnym slovníkom priznal permanentné klamanie o stave maďarskej ekonomiky a nesplniteľnosť predvolebných sľubov, sa stal súčasťou politologickej terminológie. Včera sa však ukázalo, že má stále aj dosť prívržencov. Verejné vystúpenie Ferenca Gyurcsánya prilákalo do jednej budapeštianskej haly viac ako dvetisíc ľudí.
Expremiér mal po dlhej odmlke tento mesiac niekoľko verejných vystúpení. Oficiálne išlo o súčasť kampane MSZP (Gyurcsány je piaty na jej kandidátke). Počas jeho vystúpení však zaznelo len veľmi málo chvály na stranu, jej program či na súčasných lídrov. O to viac Gyurcsány vysvetľoval a obhajoval vlastnú politiku a spomínal údajné úspechy, ktoré ako premiér dosiahol.
Včera to nebolo inak. „Snažil som sa otvoriť cestu prozápadnému vývoju krajiny,“ tvrdil o sebe Gyurcsány, čo vraj bolo veľmi ťažké potom, ako predchádzajúca vláda Viktora Orbána „rozmlátila systém demokratických inštitúcií“. Maďarsko podľa Gyurcsánya dnes žije stále lepšie než ku koncu vlády Fideszu v roku 2001, hodnota dôchodkov je napríklad o tretinu vyššie, než bola vtedy.
Gyurcsány však priznal, že tento blahobyt bol z veľkej časti život na dlh, ktorý sa raz musel skončiť. Keď už bol tento vývoj neudržateľný, snažil sa vraj presadiť reformy.
Chcel som, nešlo to
Tie stroskotali na neprekonateľnom spoločenskom odpore živenom Fideszom. „Zle som odhadol naše sily... myslel som si, že bude stačiť nadšenie a naša pravda,“ priznal Gyurcsány vlastný diel zodpovednosti za krach reforiem, ktoré podľa neho zachádzali oveľa ďalej, než bola ochotná ísť maďarská spoločnosť. Pripravil však údajne pôdu pre nástupcu Bajnaia a jeho úspešný stabilizačný program.
Svojho hlavného protivníka Orbána expremiér kritizoval aj za jeho spojenectvo s extrémistickým Jobbikom. „Orbán sa nestane demokratom len preto, že už okrem neho existujú aj väčší extrémisti,“ povedal Gyurcsány za búrlivého potlesku publika.
MSZP nie je aktivitami svojho bývalého lídra príliš nadšená. Nevie, či jej Gyurcsány v kampani viac voličov prinesie, alebo uberie. Expremiér navyše stranu vždy rozdeľoval, dodnes v nej má nadšených prívržencov i zarytých odporcov. Stále sa napríklad špekuluje o tom, ako spomínaný prejav z Öszödu unikol na verejnosť. A najpravdepodobnejšou verziou aj po rokoch zostáva, že za tým stoja Gyurcsányovi vnútrostranícki rivali.
Komu chce pomôcť
Navyše nie je jasné, či chce expremiér MSZP vôbec pomôcť. „Gyurcsány pracuje stále intenzívnejšie na svojom návrate,“ hodnotí jeho aktivity internetový server index.hu.
Socialistická strana a vôbec ľavicová a liberálna časť politického spektra v Maďarsku sú dnes v troskách a je otázne, či chce Gyurcsány opäť prevziať vedenie tohto rumoviska, alebo má za ľubom niečo iné. „Nevieme, čo chce a kam vlastne smeruje,“ povedal SME poslanec MSZP József Géczi.
Možno má Gyurcsány záujem len o opustených a dezorientovaných voličov a chce si založiť vlastnú, ľavicovoliberálnu stranu.
Do nového parlamentu sa na kandidátke socialistov dostane dosť Gyurcsányovi verných poslancov, aby si z nich ihneď založil vlastný klub, píše sa napríklad už teraz v analýze ústavu Nézőpont.