WASHINGTON, BRATISLAVA. Austrálčania, obyvatelia Indonézie či ostrova Guam musia počkať. Barack Obama odložil budúcotýždňové turné po Pacifiku na jún, pretože v jeho kľúčovej agende na domácom poli ide do tuhého. Snemovňa reprezentantov by mala zajtra hlasovať o zdravotníckej reforme.
Takmer rok dlhý boj Obamu o zmenu systému, v ktorom 46 miliónov Američanov nemá zdravotnú poistku a ktorý stojí až šestinu celej ekonomiky krajiny (dvakrát viac ako v iných rozvinutých štátoch), sa možno skončí úspechom. Obama by tak dokázal niečo, čo sa nepodarilo ani jednému prezidentovi za posledné polstoročie. „Tento víkend dosiahneme niečo historické,“ povedal včera na mítingu vo Virgínii.
Tlačia na kolegov Kľúčové číslo pri zajtrajšom hlasovaní je 216. Toľko hlasov potrebujú demokrati, aby v snemovni presadili návrh, ktorý na Štedrý deň schválil Senát, a doplňujúce zmeny. Príbeh reformy by mal potom do týždňa ukončiť Senát, odobrením doplňujúcich zmien. Demokrati majú v Snemovni väčšinu a aj keď niektorí sú proti, strana verí v úspech. Obama a lídri tvrdo tlačia na kolegov, aby súhlasili.
Reforma zdravotníctva
Doterajší priebeh
november 2009 – svoj návrh schválila Snemovňa, Štedrý deň 2009 – svoj návrh presadil Senát, oba zákony sa musia zladiť, zajtra – Snemovňa nepriamo schváli štedrodňový zákon Senátu a doplňujúce zmeny, budúci týždeň – Senát odobrí doplňujúce zmeny.
Čo teda zmení reforma? Zákon nariadi až na zopár výnimiek každému povinne sa poistiť. Asi 32 miliónov ľudí, čo doteraz nemali poistenie, ho získa. Zakáže sa tiež nezriedkavá prax poisťovní, ktoré odmietali poistiť ľudí so zdravotnými komplikáciami v minulosti. Pre Obamu zahral aj odhad nezávislej Kongresovej rozpočtovej kancelárie, podľa ktorej táto reforma za 10 rokov pomôže znížiť deficit krajiny o 138 miliárd dolárov.
Odporný proces Proces, ktorým nakoniec Obama zrejme dotlačí zmeny, však necháva nepríjemnú pachuť v ústach aj mnohým jeho priaznivcom. Reformu presadzujú demokrati takzvaným „zlaďovacím zákonom“, pri ktorom ich nemôžu republikáni v Senáte zablokovať. Aj Obama povedal, že ide o odporný proces.
Navyše, mnohí demokrati v Snemovni odmietajú podporiť zákon, ktorý na Štedrý deň schválil Senát. Preto budú kongresmani zajtra hlasovať o pravidlách „zlaďovacieho zákona“ – no nepriamo tým presadia aj reformu. Televízia MSNBC to prirovnáva k nelegálnym predavačom vstupeniek. Tí napríklad oficiálne predávajú čiapky za stovky dolárov – ku ktorým dávajú zadarmo vstupenky.
Podľa kritikov tým ide Obama proti demokracii, mnohí polemizujú, či je to vôbec v súlade s ústavou. Obama však je v snahe presadiť reformu, pripravený urobiť všetko.
Prezidentovi pri om ide o veľa – nielen o zmenu systému zdravotnej starostlivosti. Ak by sa mu ju napriek úpornej a dlhej snahe nepodarilo presadiť, ohrozilo by to jeho prezidentovanie, ako aj šance na opätovné zvolenie v roku 2012. „Keby to neprešlo, jeho prezidentúra by bola ochromená,“ hovorí pre Reuters analytik William Galston z Brookings Institution.