DAUHA, BRATISLAVA. Pred týždňom japonskí obchodníci a milovníci suši protestovali na rybom trhu v Tokiu proti zákazu medzinárodného obchodu s tuniakom modroplutvým, dnes sa tešia. Krajiny na konferencii OSN o ochrane druhov vo štvrtok jasnou väčšinou odmietli zakázať medzinárodný obchod s pochúťkou, ktorej podľa expertov hrozí vyhynutie.
Ochranári rozhodnutie odsúdili ako víťazstvo lobingu rybárskych spoločností. „Sme úplne šokovaní a veľmi sklamaní,“ povedala agentúram hovorkyňa svetovej organizácie ochrany zvierat WWF Gemma Parkes.
Pre vysoký dopyt po japonských luxusných pochúťkach suši a sašimi sa zásoby tuniaka modroplutvého podľa expertov zmenšili za posledných 40 rokov o 80 percent.
Hoci sa Európska únia a USA spojili a žiadali, aby tuniaka zaradili medzi najprísnejšie chránené druhy, na konferencii Cites o ochrane voľne žijúcich druhov v medzinárodnom obchode ich nakoniec väčšina krajín prehlasovala - 68 hlasovalo proti, iba 20 bolo za a 30 sa zdržalo.
Európska únia aj pre veľké rybie flotily Španielska či Francúzska chcela zákaz odložiť o rok, no ani jej návrh nezískal podporu.
Japonsko, ktoré dováža asi 80 percent celosvetovej produkcie tuniaka, argumentovalo, že ochranu má lepšie než doteraz zabezpečovať medzinárodná organizácia na reguláciu lovu tuniakov ICCAT. Tú však ochranári trvalo kritizujú, že nevie krajiny donútiť rešpektovať kvóty na lov a aj povolené kvóty sú stále privysoké.
Hoci hlasovanie bolo tajné, japonskú pozíciu podporili aj Lýbia, Turecko, Južná Kórea či Venezuela. Práve Lýbia a Turecko podľa The Times často nelegálne prekračujú kvóty na lov. Proti zákazu sa vyjadrila aj Austrália.
Hoci konferenciu Cites v katarskom Dauhá, ktorá končí na budúci týždeň, ochranári vnímali ako šancu chrániť mnohé morské druhy, okrem tuniakov aj niektoré druhy žralokov či koraly, návrhy na ich ochranu sa nedarí presadiť. Neprešiel ani americký návrh na zákaz obchodu s kožušinami a produktmi z polárnych medveďov pre globálne otepľovanie.