SME

Česká armáda hlási ďalší incident s helikoptérou v Afganistane

Našťastie bez zranení sa skončil incident v Afganistane, pri ktorom došlo v českej vojenskej helikoptére Mi-171Š k náhodnému výstrelu.

Praha 19. marca (TASR) Našťastie bez zranení sa skončil incident v Afganistane, pri ktorom došlo v českej vojenskej helikoptére Mi-171Š k náhodnému výstrelu. Projektil zo zaseknutého palubného guľometu na základni Šarana poškodil iba podlahu stroja. Ten je aj naďalej schopný letu.

Ako informovala Jana Růžičková z Generálneho štábu Armády ČR, incidentu predchádzala porucha guľometu, ktorým je česká vojenská dopravná helikoptéra vybavená štandardne. Zbraň so zaseknutým nábojom sa nedala zabezpečiť a počas letu bola nahradená inou. Po prílete na domovskú základňu českej vrtuľníkovej letky, pri vykladaní zbrane z helikoptéry, došlo k náhodnému výstrelu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň je to už po druhýkrát, keď sa o českých helikoptérach v Afganistane píše v médiách. V stredu vyšiel najavo vážny incident, ktorý sa mohol skončiť tragickou nehodou. Pilot helikoptéry letel neďaleko Kábulu aj s desiatimi pasažiermi tak nízko, že v plnej rýchlosti narazil podvozkom do vrcholu duny. Náraz mal takú intenzitu, že osoby na palube si mysleli, že stroj zasiahla nepriateľská raketa.

Nehoda, pri ktorej sa nikto nezranil, sa stala kvôli chybe pilotáže. Pilot stroja letel nízko kvôli obave z nepriateľskej paľby, príliš nízkym letom pod predpísaných minimálnych 15 metrov - však riskoval.

Podľa denníka Mladá fronta DNES následné vyšetrovanie a analýza čiernych skriniek tohto a aj ďalších dvoch českých helikoptér odhalilo, že piloti nízkym letom riskovali opakovane.

SkryťVypnúť reklamu

Veliteľ armádneho letectva Jiří Verner to však neskôr poprel s tým, že analýza palubných zapisovačov ukázala, že príliš nízky let bol ojedinelý a že českí piloti v Afganistane nelietajú príliš riskantne.

(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) bar

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Plátené tašky a opakované použitie
  3. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  5. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  1. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  2. Plátené tašky a opakované použitie
  3. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  4. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  5. Nespoliehajú sa na štát, ale na vlastné sily
  6. Digitálna bezpečnosť opäť v centre pozornosti
  7. Takto chutí zlato
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 7 974
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 842
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 165
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 3 896
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 711
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 3 395
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 253
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Beppe Grillo.

Spor Grilla a Conteho trvá už mesiace.


TASR
Miesto činu v coloradskom meste Boulder.

Sulajmán zaútočil útočil na proizraelskú demonštráciu.


TASR
Almazbek Atambajev

Atambajev bol prezidentom v rokoch 2011 až 2017.


TASR
Srbský prezident Aleksandar Vučič.

Aktuálnu krízu v krajine vyvolalo zrútenie betónového prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu