ADDIS ABEBA. Andrymu Rajoelinovi a desiatkam jeho pobočníkov oznámila presne rok odvtedy, ako prevzali moc v rámci prevratu proti vláde zosadeného lídra Marca Ravalomananu.
Ako vyhlásil po zasadaní Rady AÚ pre mier a bezpečnosť komisár Ramtane Lamamra, sankcie spočívajú v strate nároku na akreditáciu a víza a zmrazení účtov v zahraničných bankách. Opatrenia sa podľa neho týkajú Rajoelinu a jeho 108 podporovateľov, ktorých by mali donútiť k návratu za rokovací stôl.
"Domnievame sa, že sankcie sú spôsobom, ako pomôcť úradom vrátiť sa k prednostiam dialógu a vyjednávania," povedal Lamamra v etiópskej Addis Abebe. Z Madagaskaru krátko predtým prišli správy o zákroku bezpečnostných síl proti malým skupinám Rajoelinovych odporcov, ktorí chceli pri príležitosti prevratu zatarasiť ulice v hlavnom meste Antananarivo. Polícia proti nim použila slzotvorný plyn.
Africká únia počas predošlých 12 mesiacov hľadala možnosti vyriešenia krízy na ostrove a 16. februára dala madagaskarskému vedeniu mesačné ultimátum na splnenie dohôd, ku ktorým dospelo v minuloročných rokovaniach s politickými súpermi.
Rajoelina v novembri v Addis Abebe podpísal dohodu o deľbe moci s Ravalomananom a ďalšími dvoma bývalými prezidentmi - Didierom Ratsirakom a Albertom Zafym. Štvorica sa tiež dohodla na vytvorení dočasných inštitúcií, ktoré mali krajinu priviesť k voľbám. Rajoelina však dohody nerešpektoval a začiatkom marca odmietol pozvanie AÚ na ďalšie kolo rozhovorov so súpermi v Addis Abebe.