KYJEV, BRATISLAVA. Ukrajina by sa nemala stať súčasťou žiadnych vojenských spojenectiev a najmä nie v Severoatlantickej aliancii. To je prvý vážny krok, ktorý chce presadiť nedávno zvolený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.
Jeho predchodca Viktor Juščenko naštartoval integračné ambície do NATO. Alianciu videl ako garanta bezpečnosti pre krajinu. Nová ukrajinská vláda, ktoré je pod kontrolou prezidenta, má túto stratégiu poslať k ľadu v zákone o „osnovách vnútornej a zahraničnej politiky“.
Na čo jeho najrýchlejšiu prípravu už Janukovyč vyzval ukrajinského ministra zahraničia Konstantyna Hryščenka.
Nepopulárna téma
Na rozdiel od vstupu do Európskej únie, integrácia do NATO nie je na Ukrajine obľúbenou agendou politikov. Väčšina obyvateľov je proti, podporuje ju okolo 30 percent Ukrajincov a jej jediným naozajstným stúpencom bol len exprezident Juščenko.
Bývalá premiérka Julia Tymošenková sa k vstupu do NATO nikdy nevyjadrila jednoznačne a podobne ako Janukovyč, ktorý je jednoznačne proti, presadzovala vypísanie referenda na túto tému.
Posledné vyhlásenia Janukovyča však naznačujú, že sa mu nateraz vyhne a paradoxne tak možný vstup krajiny do NATO v budúcnosti neodstaví úplne, ako by si to želalo Rusko, ktoré zbližovanie aliancie a Ukrajiny dráždi.
„Téma nie je populárna a rozdeľuje ukrajinskú spoločnosť, takto ju dá Janukovyč preč a nebude sa ňou musieť zaoberať,“ hovorí Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Ukrajinci sa podľa neho ani nemajú kam ponáhľať, pretože sama aliancia posledné roky integráciu s Ukrajinou podporovala len vlažne.
Kým napríklad Slovensko či Poľsko hájilo v aliancii Juščenkove snahy, Francúzi aj Nemci boli proti väčšiemu zbližovaniu s Kyjevom z obáv pred hnevom z Kremľa.
Slovensko stále podporuje vstup Kyjeva do NATO
„Pre nás to nič nemení, pokračujeme vo svojich aktivitách, chceme o tom debatovať a nikoho do ničoho nenútiť, Ukrajina je suverénna krajina,“ povedal SME slovenský veľvyslanec v Kyjeve Pavol Hamžík, ktorý na Ukrajine zároveň vedie kontaktnú ambasádu aliancie a situáciu s veľvyslancami krajín NATO už preberal.
„Dvere do NATO má Ukrajina otvorené od rozhodnutia na summite v Bukurešti v roku 2008, je na nej, či to využije,“ povedal SME slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Zákon podľa neho nebráni obojstrannej spolupráci medzi NATO a Kyjevom.
Pre západných diplomatov môže byť úľavou, že referendum o NATO sa zatiaľ odkladá. V opačnom prípade by si Kyjev tie dvere zabuchol, takto ich zatiaľ len privrel.