BUDAPEŠŤ.
Podľa Bajnaiho maďarský príklad dokazuje, že sa vyplatí prijímať bolestivé opatrenia v záujme stabilizácie hospodárstva, výsledky sa totiž skoro ukážu.
Grécko teraz čelí bolestivým opatreniam, ktoré Maďarsko muselo prijať vlani v máji, poznamenal maďarský premiér a dodal, že Maďarsko potrebovalo podporu Medzinárodného menového fondu a Európskej únie vo forme úverového rámca vo výške 20 miliárd eur.
Ako podotkol Papandreu na spoločnej tlačovej besede, maďarský príklad dokazuje, že program, ktorý vznikne v krízovej situácii a ktorý rieši aj štrukturálne zmeny, dokáže maďarské, či grécke hospodárstvo nasmerovať na rastovú dráhu a zlepšiť konkurencieschopnosť oboch krajín.
Grécky hosť podčiarkol nutnosť solidarity v rámci Európskej únie (EÚ). Potrebné sú tie prostriedky, ktoré zabránia finančným špekuláciám voči krajinám, ktoré sú v núdzi, aj keď ide o členskú krajinu eurozóny. Papandreu vyjadril vďaku maďarskému partnerovi za prejavenie solidarity.
Maďarsko podľa Bajnaiho nie je žiaľ členom eurozóny, ako jedna z 27 členských krajín EÚ však podporuje, aby Grécko dostalo finančnú pomoc potrebnú k prijatiu nutných opatrení. Program gréckej vlády je podľa jeho slov vhodný na prekonanie krízy, obsahuje totiž súčasne krátkodobé stabilizačné a strednodobé stimulujúce opatrenia pre hospodárstvo.
EÚ potrebuje nové inštitucionálne formy Európsky menový fond aby v budúcností únia dokázala inštitucionálne reagovať na krízy. Grécko potrebuje inštitucionálne záruky, ktoré zabezpečia, aby krajina dostala zdroje k svojmu programu s normálnymi európskymi úrokmi, dodal Papandreu.