BANGKOK, BRATISLAVA. Kým na Slovensku v rámci protestu kamionistov pristála pred Úradom vlády kopa hnoja, Thajčania nespokojnosť vyjadrili krvavejšie. Pred úrad vlády v utorok vyliali krv, ktorú v uliciach darovali mnohí z desaťtisícov účastníkov protestov proti vláde.
„Táto krv patrí bojovníkom za demokraciu!” kričali organizátori mierumilovných protestov, ktorí si nechali brať krv v improvizovaných stanoch. Zdravotníci Červeného kríža odsúdili bizarný protest ako plytvanie a nehygienický krok.
Iné zvláštne protesty
Protesty zo strechy: Po zmanipulovaných prezidentských voľbách v Iráne sa v noci ozývajú zo striech hlasy: Smrť ajatolláhovi.
Byvoly: V Indonézii sa nesmú zúčastňovať na protestoch po tom, čo bol prezident prirovnaný k „veľkému, pomalému a hlúpemu byvolovi“.
Ružové nohavičky: Spodnú bielizeň posielala asi 5tisícová skupina na Facebooku v Indii pravicovým aktivistom, ktorým sa nepáči, že aj ženy pijú alkohol v baroch. (Zdroj: BBC)
Ak chcú demonštranti presadiť predčasné voľby, preliatím tisícov litrov krvi a niekoľkodňovými protestami sa im to zrejme nepodarí. Stranu kontroverzného expremiéra žijúceho v exile to však môže posilniť.
Boháč, miláčik chudobných
Bývalý premiér a miliardár Tchaksin Šinavatra, ktorý je podľa demonštrujúcich jediným politikom, čo pomáhal chudobným, povzbudzuje svojich priaznivcov z Dubaja a údajne aj z Európy, kde ho prichýlili tesne predtým, ako ho v Thajsku odsúdili na dva roky väzenia za zneužitie moci.
Jediný premiér, ktorý v Thajsku dvakrát vyhral voľby, prišiel o svoj úrad v roku 2006 po vojenskom prevrate. Obviňujú ho z autoritárstva a korupcie a pred dvoma týždňami mu súd zhabal asi polovicu majetku v hodnote vyše miliardy dolárov.
Pôvodná snaha priviesť na protesty do hlavného mesta Thajska milión demonštrantov sa skončila pri čísle stotisíc. Ľudia z prevažne chudobného severu a severovýchodu krajiny dorazili do Bangkoku už v sobotu, mnohí sa však už medzitým vrátili domov. Vláda premiéra Abhisita Vidžadžívu na nich nasadila v uliciach asi 50-tisíc vojakov. Rezignáciu vylúčila.
Poistenie zadarmo
Červené tričká, ako podľa ich farby volajú protestujúcich, tvrdia, že súčasná vláda je napojená na armádu a šikanuje stranu spriaznenú s bývalým premiérom. Tá by podľa prieskumov mohla v roku 2011 opäť vyhrať voľby. V roku 2008 jej víťazstvo viedlo k protestom „žltých“ royalistov, ktorí na týždeň obsadili letisko v Bangkoku.
Po vlne cunami, ktorá krajinu spustošila v roku 2004, turisticky populárne Thajsko čelí častým politickým protestom. Minulý rok v apríli pri demonštráciách zomreli dvaja ľudia.
Turizmu protesty uškodili. Vláda preto turistom ponúkla hradenie poistenia škôd v hodnote 10-tisíc dolárov a víza zadarmo. Asi 30 krajín vydalo odporúčanie do Thajska radšej necestovať. Slovenská diplomacia len vyzýva vyhnúť sa demonštráciám. Podľa šéfa cestovnej kancelárie Bubo Luboša Fellnera turistom nič nehrozí, keďže Thajsko z turizmu žije.
„Kým žije kráľ Bhumobil Adulyadej, tak bude v Thajsku všetko v poriadku,“ hovorí Fellner. Monarcha je zjednocujúcou politickou postavou v prevažne budhistickej krajine. Doma má status nedotknuteľného. Vlani bol najbohatším monarchom sveta.