BRUSEL. Je dôležité, aby sme si uvedomili, že sexizmus a nenávisť voči ženám je rovnako závažný trestný čin ako rasizmus či antisemitizmus, uviedla v pondelok v Bruseli redaktorka nemeckého časopisu EMMA Chantal Louisová. Podľa predstaviteľov Európskeho parlamentu (EP) je motívom násilia na ženách predovšetkým získanie kontroly nad nimi.
Najväčší problém predstavuje nejednotná legislatíva v tejto oblasti v európskych krajinách. Parlament a Európska komisia (EK) si uvedomujú nevyhnutnú potrebu zmeniť zákony, a to tak, aby sa akýkoľvek prejav násilia na žene chápal ako zločin a jeho vinník mohol byť potrestaný.
"Pokiaľ bude spoločnosť tolerovať sexizmus a jeho prejavy v médiách a v takomto prostredí dovolí vyrastať svojím deťom, tak sa nepohneme ďalej," dodala Louisová počas konferencie zameranej na hľadanie spôsobov, ako zastaviť násilie na ženách.
Násilie mužov na ženách je jednou z najzákladnejších a najrozšírenejších foriem porušovania ľudských práv žien. Podľa štatistík EP sa 45 percent všetkých Európaniek stalo obeťou nejakej formy násilia zo strany muža. Preto spustili EP a EK kampaň s názvom Násilie na ženách: Môžeme ho zastaviť! Jej výsledkom má byť zmena celospoločenskej paradigmy a prijatie konkrétnych politických krokov.
Zastaviť násilie na ženách a deťoch je jednou z priorít prebiehajúceho španielskeho predsedníctva EÚ. Madrid preto požaduje nulovú toleranciu domáceho násilia. V novembri prijal EP rezolúciu, ktorá vyzýva EK, aby boli prijaté konkrétne opatrenia s medzinárodným dosahom. Žiada právo na pomoc pre všetky obete domáceho násilia, garanciu ochrany pre ženské obete domáceho násilia, zaradiť domáce násilie medzi zločiny, ktoré sa budú prísne trestať, ako aj zaručiť, aby sa kultúrne, tradičné a náboženské zvyklosti nepovažovali za poľahčujúce okolnosti.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien EK 8. marca zverejnila prieskum Eurobarometer s názvom Rodová rovnosť v Európskej únii v roku 2009. Na základe prieskumu vyplynulo, že 92 percent Európanov považuje za naliehavé zakročiť proti násiliu na ženách. Ďalších 62 percent sa domnieva, že v EÚ je rozšírená rodová nerovnosť. Násilím na ženách sa podľa medzinárodných dohovorov rozumie domáce násilie, sexuálne násilie, psychologické a emocionálne násilie a násilie vyplývajúce s náboženských a kultúrnych